Nad novým výběrovým řízením na ředitele archivu ÚSTR panují pochyby

Někteří členové rady Ústavu pro studium totalitních režimů jsou znepokojeni tím, že nový ředitel ústavu Daniel Herman zrušil výběrové řízení na šéfa Archivu bezpečnostních složek. Podobně se dnes vyjádřily i odbory ÚSTR. Radním i odborům vadí, že Herman tak učinil bez konzultace s radou. Výběrové řízení bylo podle nich standardní a legitimní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

„Domnívám se, že ředitel Archivu bezpečnostních složek může zajistit určitou stabilitu. Navíc je bez něj těžké jednání, ředitel ÚSTR totiž nemůže ovlivňovat vše, co se v archivu děje. Jestliže tedy ředitel archivu není, nastává problém. Proto jsem zrušením výběrového řízení znepokojena,“ říká jedna z radních ústavu Petruška Šustrová, která nesouhlasí se zrušením výběrového řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Své pochyby nad zrušením původního výběrového řízení na ředitele archivu ÚSTR vyjádřila na Radiožurnálu členka rdy ústavu Petruška Šustrová

Radní Patrik Benda nicméně namítá, že by si měl nový ředitel udělat vývěrové řízení podle svého.

„Myslím si, že to výběrové řízení bylo naprosto standardní, průhledné. Jestli se má přihlásit někdo, kdo se zatím nepřihlásil, jestli se má objevit ten ‚správný‘ kandidát, je to pro mě problém,“ pokračuje Šustrová.

Řediteli Hermanovi ve zrušeném řízení podle jeho slov chyběly některé požadavky na nového ředitele.

„Osobně mi říkal, že mu tam chybí například ekonomické hledisko. Na to jsem mu ale odpověděla, že ředitel archivu je podřízen řediteli ústavu, protože se jedná o jednu rozpočtovou kapitolu. Nyní pan ředitel zase říká, že tam chybělo jazykové kritérium. Nejsem si jista, jaké jazykové kritérium by bylo potřeba a vůbec mi není jasné, jaká kritéria tam chyběla. Myslím si, že se do nového výběrového řízení má přihlásit někdo, kdo se do toho původního nepřihlásil. Jinak si to nedovedu vysvětlit,“ dodává Šustrová.

Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme