Nad Olomouckým krajem visí hrozba pumových útoků

Policejní manévry připomíná od rána situace v olomouckém regionu. Stovky policistů i záchranáři jsou v pohotovosti, protože hrozí, že neznámý pachatel, který vydírá stát, uskuteční svou hrozbu a nechá odpálit nálože. Policisté vyjížděli nejméně k patnácti případům, kdy lidé nahlásili podezřelý předmět. Kvůli anonymní hrozbě bombovým útokem museli před polednem vyklidit i vojenskou nemocnici Klášterní Hradisko, žádnou nálož ale neobjevili. Stejným výsledkem skončilo i dalších 11 oznámení na olomouckou policejní linku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté kontrolují auta

policisté kontrolují auta | Foto: Vladislav Galgonek

Vyděrač žádal po státu deset milionů korun: policisté v minulých dnech peníze rozhodili přesně podle jeho pokynů, on si je ale nevyzvedl. Odpálení výbušnin naplánoval právě na dnešek.

Už v pět hodin ráno neznámý hlas oznámil uložení výbušniny v chemičce Farmak, která na okraji Olomouce vyrábí farmaceutické substance a organické chemikálie. Policejní odborníci ale žádnou výbušninu nenašli. Vedení firmy zvýšilo ostrahu celého areálu. Přísně střežená je i přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Kvůli hrozbě bombovým útokem vyklidili v poledne policisté olomouckou vojenskou nemocnici Kláštěrní Hradisko. Objekt prohledali pyrotechnici a nemocnici střežilo i několik příslušníků elitní armádní výsadkové jednotky z Prostějova. Jak řekla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová, na místě byli jak policisté, tak policie vojenská, hasiči a parašutisté z Prostějova. Žádná bomba ale v olomoucké vojenské nemocnici nebyla. Kvůli hrozbě ale musely být z nemocnice evakuovány asi tři stovky lidí, mezi nimi i vážně nemocní pacienti.

Policisté před olomouckou nemocnicí | Foto: Vladislav Galgonek

Olomoucký hejtman včera prolomil informační embargo na tento případ, aby občany před reálnou hrozbou varoval. Lidé by se podle něj pokud možno měli vyhnout frekventovaným místům, kde hrozí odpálení výbušnin nejvíce. "To může být jakékoli náměstí, jakýkoli supermarket, ani nechci domyslet, co to všechno může být. Já mám pocit, že všichni o této hrozbě musí vědět ... každý by měl mít šanci zvážit, co toho 24. března bude dělat, " uvedl hejtman Jan Březina.

Březina si za to ale vysloužil od ministra vnitra Stanislava Grosse ostrou kritiku. Březina podle něj prý udělal chybu. Grossovi lidé prý hejtmanovi včerejší krok rozmlouvali. Ministr na hejtmanovu adresu prohlásil, že v podobných případech je třeba volit chladnou hlavu a ne zkratkovitý přístup. Kdyby prý policie měla "plašit" všemi informacemi, které má, tak by běžný chod společnosti velmi výrazně zasáhla. Hejtman nicméně uvedl, že by ve stejné situaci lidi varoval znovu.

Vyděračova hrozba nechala většinu obyvatel regionu v klidu. Většina lidí svůj denní režim bombovému nebezpečí nijak nepřizpůsobila. Například v poledne bylo prosluněné olomoucké náměstí plné převážně nakupujících lidí.

Hrozba anonymního pachatele, že v pondělí 24. března dojde na území střední Moravy k několika výbuchům, byla obsažena v prvním dopise, který vyděrač adresoval státním a krajským orgánům. Policie sice mezitím splnila jeho podmínky a z vrtulníků shodila na několika místech požadovaných 10 milionů korun, ty si ale vyděrač podle hejtmana nevyzvedl.

Policejní prezident Jiří Kolář Radiožurnálu potvrdil, že vyděrač je skutečně schopen své výhrůžky naplnit. "Pokud vycházím z jeho psychologického profilu, tak si myslím, že je schopen tu hrozbu naplnit. A ten první krok nás už přesvědčil, že je způsobilý takovouto hrozbu vykonat, takže si myslím, že jde o velice závažnou záležitost."

Na možnost, že by svou hrozbu splnil, se připravila olomoucká fakultní nemocnice - jak potvrzuje její mluvčí Stanislav Kopečný. "Krizový management už zasedal minulý týden, takže jsme rozhodně připraveni. Jsou vypracovány jednak krizové scénáře, jednak traumatologické scénáře. Kdyby bylo nutno zapotřebí, tak jsme schopni uvolnit až 200 lůžek."

Své hlídky v souvislosti s touto hrozbou výrazně posílila policie a pohotovost mají také olomoučtí hasiči. Ti, kterým právě skončila služba, mají pracovní pohotovost v místě trvalého bydliště a musí být připraveni kdykoli přijít do práce.

Pachatel už minulý týden nastražil funkční, velmi nebezpečnou nálož na železničním mostě v Olomouci. Tvořila ji kovová trubka naplněná šrouby a výbušninou. "Ten výbušný systém byl skutečně funkční, byl schopný poměrně velké destrukce," potvrdil tehdy ministr vnitra Stanislav Gross. Vyděrač tuto nálož nenechal explodovat, ale chtěl ukázat, že své hrozby myslí vážně.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Adam Fritscher Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme