Nad projednáním daňové reformy visí kvůli kauze Bátora otazník

Vláda příští týden možná neprojedná daňovou reformu. Ministr financí Miroslav Kalousek na jednání nepřijde, pokud ministr školství Josef Dobeš neodvolá svého podřízeného Ladislava Bátoru. Na zasedání kabinetu Kalousek nepošle ani svého náměstka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek 23.3.2011 | Foto: Filip Jandourek

Věci veřejné Kalouska obviňují z toho, že si spor o úředníky ministerstva školství vzal jako záminku, aby vláda reformu nestihla projednat a příští rok tak nedošlo ke zdanění hazardu.

„Panu Kalouskovi se zaprvé nelíbí to, že už v příštím roce by měl být zdaněný hazard a za druhé mám pocit, že pan ministr špatně spočítal rozpočet a aby se neprobíralo to, že se seknul o 190 miliard,“ tvrdí místopředseda Věcí Veřejných Tomáš Jarolím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Pavel Šaradín ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Miroslav Kalousek odmítá, že by TOP 09 chtěla svým postojem zablokovat projednávaní daňové reformy.

„Jsem ve středu připraven a velmi si to přeji, ji prezentovat i na zasedání vlády. Budu ji ale prezentovat na zasedání vlády, jejíž všichni členové jsou připraveni nepřipustit, aby státní správa byla zneužívána k prezentaci extremistických názorů a aby státní úředník urážel člena vlády. Jiné vládě ji prezentovat nebudu, protože jiná vláda nedává smysl,“ řekl Kalousek.

Nečas se chce sejít se Schwarzenbergem

Premiér Petr Nečas potvrdil, že se chce kvůli kauze Bátora sejít s ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem i se zástupci Věcí Veřejných a TOP 09. Víc odmítl k celé záležitosti říci.

Sociální demokraté znovu zopakovali, že Bátora musí z ministerstva odejít a jsou připravení svolat mimořádnou schůzi sněmovny.

Politolog Pavel Šaradín z Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci považuje postoj premiéra v kauze za příliš neurčitý. „Měl by ukázat svou rozhodnost a pokud cítí, že pan Bátora by měl odejít, tak by to měl říct jednoznačně a nikoli takto neurčitě,“ míní Šaradín.

Premiér by situaci mohl vyřešit také odvoláním ministra školství Dobeše. Šaradín to ale považuje až za krajní variantu. Politická kultura nemůže být podle něj hnána až na samý práh únosnosti.

„Člověk typu pana Bátory by neměl být na tak vysokém postu na ministerstvu školství. Zároveň nemůže být proneseno jakýmkoli úředníkem něco podobného na adresu ministra. Tady žádné odvolávání se na svobodu slova nemůže existovat. Zásadovost tady podle mne musí být,“ tvrdí politolog Šaradín.

Igor Maňour, Martina Spěváčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme