Nad ránem můžeme sledovat zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce, které nás dnes v noci čeká, bude tmavší, než posledně. V atmosféře Zeměkoule je totiž více prachu, a tak budou mít sluneční paprsky více práce prorazit si jimi cestu až k povrchu Měsíce. Úplné zatmění začne krátce po 02:00, ve střední poloze se Měsíc ocitne okolo 05:40. Úkaz je možné sledovat do 08:01.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění Měsíce

Atmosféra je zaprášena především kouřem z americké sopky Saint Helen, která vyvrhuje tuny popela. Vědci tedy nikdy netuší, co je na obloze čeká, vysvětluje astronom Pavel Gabzdyl z brněnské hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka. "Například roku 1991, kdy explodovala filipínská sopka Pinatubo, tehdy asi 2-3 roky po té explozi, byla úplná zatmění Měsíce tak tmavá, že v plné fázi lidé nemohli najít ten Měsíc vůbec." Podle Pavla Gabzdyla by bylo sledování úchvatné, kdybychom mohli stát na jeho povrchu. "V momentě, kdy dojde k maximální fázi, kolem Země se objeví červený prstýnek."

Kdysi bylo pozorování zakřiveného stínu Země šinoucího se po povrchu Měsíce prvním důkazem, že je Země kulatá. Dnes navíc mohou vědci díky zatmění Měsíce odečíst, jaký je stav ozónové vrstvy Země.

Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme