Nadace Charty 77 ocenila brněnského aktivistu Matěje Hollana za občanskou statečnost

Brněnský aktivista Matěj Hollan dnes dostal cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Nadace Charty 77 ho odměnila za nový typ občanského aktivismu, boj proti hazardu a korupci a také prosazování svobody informací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Hollan převzal Cenu Františka Kriegla za rok 2013, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost

Matěj Hollan převzal Cenu Františka Kriegla za rok 2013, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost | Zdroj: ČTK

„Matěj Hollan je podle mě zástupcem nově vnikající profese, a to je profesionální aktivista,“ myslí si Barbora Antonová.

Je také brněnská aktivistka a Matějova spolupracovnice.

„Matěj je skvělý v tom, že když se do něčeho pustí, dokáže vyhmátnout jádro problému, stručně, jasně a srozumitelně popsat, v čem spočívá a předat tu informaci široké společnosti,“ vysvětluje Barbora.

Osmadvacetiletý hudebník stojí mimo jiné i za úspěšným satirickým portálem Žít Brno a humor mu rozhodně nechybí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Matějem Hollanem mluvila o jeho aktivitách Alžběta Havlová

„Ceny jsou hezké, ale hlavní je, že se nám třeba teď podařilo vyhrát u Ústavního soudu a Praha, Brno a České Budějovice v blízké době přijdou o tisíce hazardních přístrojů. To je ještě větší hodnota,“ říká Matěj.

Hollan je spojený i se sdružením Brnění, které vzniklo před třemi lety. Cíle nejsou malé - rozvoj občanské společnosti či ochrana přírody i veřejného prostoru.

„Rozhodli jsme se, že oživíme Jižní centrum, což je brownfield mezi současným vlakovým nádražím a místem, kam se radnice už sto let snaží nádraží odsunout. Je to nepoužívané území v těsném sousedství historického centra. Teď tam děláme koncerty, divadla, sázíme květiny,“ vyjmenovává.

Cenu Františka Kriegela pojmenovala Nadace Charty 77 po jednom z nejvýznamnějších politiků pražského jara, který jako jediný z tehdejšího vedení státu odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát.

Matěj je také spoluzakladatelem projektu, který propojuje občanské protikorupční skupiny s politiky - Rekonstrukce státu. S ním má teď velké plány.

„V červnu jde ve sněmovně do druhého čtení zákon o registru smluv, tedy aby stát musel své smlouvy zveřejnit na internetu a bez toho, že je zveřejní, nebudou platit. To je nejlepší protikorupční opatření,“ soudí.

Působí i ve sdružení protikorupčních aktivit Vraťte nám stát. Do toho všeho má ročního potomka. Aktivismus má zkrátka Matěj Hollan v krvi - jeho rodiče i přítelkyně jsou ekologové.

Alžběta Havlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme