Nadace, jejíž vznik inspiroval 'Regi' Schams, pomáhá veteránům s návratem do života

Příběh Jiřího Schamse alias Regiho není jen obyčejným příběhem o válečném veteránovi ze zahraniční mise. 'Regi' byl voják, který se od roku 2008 léčil z těžkého zranění, které utrpěl v Afghánistánu. Inspiroval několik svých přátel a známých k založení nadačního fondu právě pro válečné veterány. Je jediný takový v České republice. Novodobých válečných veteránů je u nás zhruba 13 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přílet poslední části 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu z Afghánistánu na letiště Praha Kbely

Přílet poslední části 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu z Afghánistánu na letiště Praha Kbely | Foto: Filip Jandourek

"Pomáháme těm, kteří sloužili za nás." To je první věta, která svítí na webových stránkách nadačního fondu REGiI Base. Vznikl v roce 2011 a snaží se pomáhat válečným veteránům nad rámec toho, kde už nemůže stát.

Je jakousi doplňkovou službou pro vojáky, ale i policisty nebo hasiče, kteří se po zahraniční misi nebo nehodě potřebují zapojit zpět do běžného života. Jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde nadace pomáhá, je takzvaná následná rehabilitační péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadační fond Regi Base a další formy pomoci českým válečným veteránům se zajímala redaktorka Eliška Malínská

„Zprostředkujeme vhodné zařízení, kde by tomu pacientu byla poskytnuta efektivní rehabilitační péče, i za pomoci, a to je právě ta naše specializace, robotických rehabilitačních přístrojů,“ říká předsedkyně správní rady fondu Jindra Pavlová.

Kromě rehabilitací ale REGI Base zprostředkovává i poradenství. „Jestli se například může nebo nemůže vybudovat bezbariérový vstup do domu, jestli má zajištěno například poskytování všech - nechci říct jenom příspěvků -, ale i administrativních záležitostí,“ přibližuje Pavlová.

O veterány pečuje i stát, jednou ročně jim Vojenská zdravotní pojišťovna hradí preventivní prohlídku. Ministerstvo obrany zajišťuje také pomoc při hledání práce.

Při vojenském pohřbu se blízcí rozloučí s veteránem Jiřím Schamsem

Číst článek

„Konkrétně se jedná o personální nebo psychologické poradenství, rekvalifikační kurzy a za určitých podmínek zaměstnavatelům veteránů poskytujeme náhradu mzdových nákladů,“ vyjmenovává mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

V zahraničních misích zemřelo od roku 1990 pětadvacet českých vojáků, zraněných jich bylo okolo 200. Těm i pozůstalým náleží od státu odškodnění. Kolik peněz dostanou se podle Medka posuzuje vždy individuálně.

„V případě, že je veterán v důsledku služby invalidní, doplácí mu ministerstvo obrany k invalidnímu důchodu peníze do výše výplaty v armádě. Zároveň hradí také potřebnou lékařskou péči. V součtu se jedná o částky v řádech milionů korun na osobu,“ říká mluvčí ministerstva.

Peníze ale v některých případech dostanou pozůstalí i od veřejnosti. V charitativní sbírce věnované vojákům zabitým talibanským útočníkem loni v červnu mezi sebou lidé vybrali skoro pět a půl milionu korun.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme