Nadace, jejíž vznik inspiroval 'Regi' Schams, pomáhá veteránům s návratem do života

Příběh Jiřího Schamse alias Regiho není jen obyčejným příběhem o válečném veteránovi ze zahraniční mise. 'Regi' byl voják, který se od roku 2008 léčil z těžkého zranění, které utrpěl v Afghánistánu. Inspiroval několik svých přátel a známých k založení nadačního fondu právě pro válečné veterány. Je jediný takový v České republice. Novodobých válečných veteránů je u nás zhruba 13 tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přílet poslední části 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu z Afghánistánu na letiště Praha Kbely | Foto: Filip Jandourek

"Pomáháme těm, kteří sloužili za nás." To je první věta, která svítí na webových stránkách nadačního fondu REGiI Base. Vznikl v roce 2011 a snaží se pomáhat válečným veteránům nad rámec toho, kde už nemůže stát.

Je jakousi doplňkovou službou pro vojáky, ale i policisty nebo hasiče, kteří se po zahraniční misi nebo nehodě potřebují zapojit zpět do běžného života. Jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde nadace pomáhá, je takzvaná následná rehabilitační péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadační fond Regi Base a další formy pomoci českým válečným veteránům se zajímala redaktorka Eliška Malínská

„Zprostředkujeme vhodné zařízení, kde by tomu pacientu byla poskytnuta efektivní rehabilitační péče, i za pomoci, a to je právě ta naše specializace, robotických rehabilitačních přístrojů,“ říká předsedkyně správní rady fondu Jindra Pavlová.

Kromě rehabilitací ale REGI Base zprostředkovává i poradenství. „Jestli se například může nebo nemůže vybudovat bezbariérový vstup do domu, jestli má zajištěno například poskytování všech - nechci říct jenom příspěvků -, ale i administrativních záležitostí,“ přibližuje Pavlová.

O veterány pečuje i stát, jednou ročně jim Vojenská zdravotní pojišťovna hradí preventivní prohlídku. Ministerstvo obrany zajišťuje také pomoc při hledání práce.

Při vojenském pohřbu se blízcí rozloučí s veteránem Jiřím Schamsem

Číst článek

„Konkrétně se jedná o personální nebo psychologické poradenství, rekvalifikační kurzy a za určitých podmínek zaměstnavatelům veteránů poskytujeme náhradu mzdových nákladů,“ vyjmenovává mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

V zahraničních misích zemřelo od roku 1990 pětadvacet českých vojáků, zraněných jich bylo okolo 200. Těm i pozůstalým náleží od státu odškodnění. Kolik peněz dostanou se podle Medka posuzuje vždy individuálně.

„V případě, že je veterán v důsledku služby invalidní, doplácí mu ministerstvo obrany k invalidnímu důchodu peníze do výše výplaty v armádě. Zároveň hradí také potřebnou lékařskou péči. V součtu se jedná o částky v řádech milionů korun na osobu,“ říká mluvčí ministerstva.

Peníze ale v některých případech dostanou pozůstalí i od veřejnosti. V charitativní sbírce věnované vojákům zabitým talibanským útočníkem loni v červnu mezi sebou lidé vybrali skoro pět a půl milionu korun.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme