Nadace Klausových stále sídlí na Pražském hradě. Za 500 korun ročně obývá Prezidentský domek

Je to nejlukrativnější adresa v Praze. Přímo na Pražském hradě, konkrétně v Královských zahradách, už čtrnáct let sídlí nadační fond manželů Klausových. Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, celé roky za velmi příznivý nájem: 500 korun ročně. Podle správní rady nadace tam fond sedí „dlouhodobě provizorně“, Správa Pražského hradu to zase vysvětluje tím, že se jedná právě o nadaci.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadace manželů Klausových stále sídlí na Pražském hradě. Prostory v Prezidentském domku si pronajímá za 500 korun ročně.

Nadace manželů Klausových stále sídlí na Pražském hradě. Prostory v Prezidentském domku si pronajímá za 500 korun ročně. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je to přesně 1649 dnů, co Václav Klaus opustil Pražský hrad. Tehdy čerstvě bývalý prezident republiky se - spolu s většinou svých blízkých spolupracovníků - přesunul na pražskou Hanspaulku do svého institutu. Jeho žena Livia se zase o pár měsíců později stala českou velvyslankyní na Slovensku. V historickém areálu Pražského hradu po nich ale přece jen něco zůstalo - Nadační fond Livie a Václava Klausových.

Bývalý prezident Václav Klaus na recepci pořádané ruskou ambasádou | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Není se ostatně čemu divit. Jak totiž zjistil server iROZHLAS.cz, nadace Klausových má pro nájem kanceláří výhodné podmínky. „Nájemné se sjednává dohodou účastníků ve výši 500,- Kč ročně za celý předmět nájmu,“ stojí ve smlouvě, kterou redakce získala podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Poslední dodatek byl uzavřen letos v březnu, nájemné 500 korun se nicméně od srpna 2003, kdy byla nadace založena, neměnilo.

„Nadace? Asi v rezidenci“

Za pár set korun ročně má nadace Klausových podle výkresové dokumentace k užívání celkem tři pokoje, dvě koupelny, šatnu a chodbu. Celková výměra bezmála 120 metrů čtverečních.

Najít nadaci manželů Klausových v areálu Pražského hradu ale není jednoduché. Pátrání po fondu v jedné z mnoha kanceláří na hradních nádvořích bylo neúspěšné. „Tady nejsou, musíte do Královských zahrad. Nevím kde, ale někde tam budou,“ radí ostraha na recepci Kanceláře prezidenta republiky. Ani u vstupu do zahrad však není jediná cedule, jediný ukazatel, že by se zde nadace nacházela. „Zkuste támhle tím průchodem, možná budou v rezidenci,“ tipuje jeden z hradních vojáků.

Vstup do Prezidentského domku, kde sídlí Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: Český rozhlas

Dlouhodobé provizorium

A opravdu: cesta ústí u Prezidentského domku. Okna budovy jsou zatemněná a ta, kterými lze nahlédnout dovnitř, zase dávají tušit ticho a prázdno. Teprve až pohled přes vstupní skleněné dveře napovídá víc. „Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových“, stojí na ceduli za opuštěnou recepcí.

Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: Český rozhlas

Původně byl Prezidentský domek upraven do novostavby vily pro tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše a hlavy státu ji využívaly až do devadesátých let 20. století.

„Ta budova je v absolutně nevyhovujícím stavu, je určena k rekonstrukci, není nijak využitelná. Nadační fond tam dlouhodobě provizorně sedí,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz Jiří Weigl, člen správní rady nadace, proč nadace platí pouhých 500 korun ročně. „Ta budova je opravdu ve stavu, kdy tam nemůžete vzít běžného komerčního nájemce a pronajímatele,“ doplnil Weigl s tím, že se aktuálně čeká na rekonstrukci.

Podle ředitelky fondu Kamily Kryštofové je Prezidentský domek z devadesáti procent opuštěný, a některé jeho části dokonce v havarijním stavu.

„Nadační fond má pronajaté dvě kanceláře s minimálním příslušenstvím WC a koupelna. Kanceláře užívám nejen já a dvě, někdy tři pracovnice, ale i členové správní a dozorčí rady pro svá zasedání minimálně šestkrát do roka,“ popsala serveru iROZHLAS.cz Kryštofová s tím, že se zde potkávají i s dobrovolníky, donátory a některými příjemci příspěvků z nadace. „Jsme zde zpravidla každý všední den dvě až tři osoby,“ dodala.

Kdo sídlí na Hradě? Nevíme

Podle zmíněné smlouvy o nájmu platí nadace manželů Klausových ještě náklady za spotřebovanou elektrickou energii, studenou a teplou vodu, teplo, úklid nebo odvoz odpadu. Již zmíněná smlouva stanovuje tento paušál na 12 tisíc korun ročně.

Jiný prezident, jiné podmínky

Na Pražském hradě měla od roku 1998 sídlo také Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. V roce 2003, kdy prezidenta Václava Havla vystřídal právě Václav Klaus, ale Pražský hrad nadaci neprodloužil smlouvu, a ta se proto na přelomu roku vystěhovala do Voršilské ulice v Praze, kde sídlí dodnes. „Jako charitativní organizace zde hradila nájemné ve výši Kč 8550,- za čtvrt roku plus energie,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz ředitel nadace Vangelis Zingopis.

Od roku 2003, kdy byl fond založen a usídlil se právě v areálu nejvýznamnějšího českého hradu, se cena nájmu neměnila. A to ani s příchodem Klausova nástupce Miloše Zemana. „Na zmíněnou aktualizaci nájemních smluv neměla změna na pozici prezidenta republiky žádný vliv,“ říká Kryštofová.

Server iROZHLAS.cz se snažil zjistit, na kolik vyjde průměrný měsíční pronájem kancelářských prostor v lokalitě či přímo areálu Pražského hradu. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím proto požádal o seznam všech subjektů, které na Hradě sídlí.

To ale Správa Pražského hradu, kde byly zhruba před rokem zavedeny bezpečnostní kontroly všech turistů, neví. „Nedisponujeme seznamem fyzických a právnických osob, jež mají sídlo v areálu Pražského hradu, z důvodu že nemovitosti jsou ve vlastnictví různých subjektů. Pokud Správa Pražského hradu uděluje osobě souhlas s umístěním sídla do nemovitosti, se kterou je příslušná hospodařit, tak pouze na omezenou dobu, a to dobu trvání příslušného smluvního vztahu,“ napsal ředitel správy Ivo Velíšek.

Kontroly u vstupu na Pražský hrad. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: Český rozhlas

Nicméně pár smluv o nájmu lze dohledat v registru smluv. Například dva metry čtvereční ve vstupu do Kaple arcibiskupské si pronajímá Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze. Dohoda z roku 2013 stanovuje - za umístění dvou stojanů se svícny a pokladničkou - nájemné ve výši necelých 155 tisíc korun ročně.

Podle obchodního rejstříku pak má na Pražském hradě sídlo třeba firma Prag Art Collection, která zajišťuje prodej produktů Správy. Za dům ve Zlaté uličce u Daliborky, ve kterém je i byt o rozloze 70 metrů čtverečních, platila firma podle smlouvy z roku 2013 nájem 10 tisíc měsíčně. „Nájemné bude valorizováno jednou ročně procentuální hodnotou indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. Zvyšovat se bude plná výše nájemného,“ stojí pak v dodatku smlouvy z loňského roku.

Hrad chce v Jižních zahradách 'Mýdlo' jen pro 150 lidí. Nechápu to, říká pořadatel Horký

Číst článek

Také podle šéfa realitní společnosti Remax Commercial Miroslava Heraina se jedná o top část Prahy a v případě kancelářských prostor se tržní průměr pohybuje kolem od 14 do 20 eur za metr čtvereční za měsíc.

„Když bych vzal kurzovné 26 korun za euro, tak se pohybujeme v rozpětí 350 až 500 korun za měsíc. Vezmeme-li si typickou 20metrovou kancelář v této části Prahy 1, tak jsme na částce 10 tisíc korun za měsíc,“ vypočítal Herain. Připouští, že v případě neziskových organizací či nadací je ale přístup pronajímatele často individuální a je těžké hodnotit, zdali výše nájemného odpovídá. Pět set korun za rok nicméně označil za symbolickou sumu.

„Zřejmě aby v účetních dokladech nebyla ta částka úplně nulová. Domnívám se, že byla zvolena vzhledem k tomu, že se jedná o nevýdělečnou organizaci,“ doplnil.

Vilu s využitím fragmentu barokní stavby projektoval Pavel Janák. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: Český rozhlas

Samotná Správa Pražského hradu ale na dotazy reagovala stručnou odpovědí. „Cena byla stanovena dohodou smluvních stran. Jde o prostory pro prezidentskou nadaci,“ vysvětlil to bez dalšího mluvčí David Šebek. Na dotaz, zdali Prezidentský domek projde v blízké době rekonstrukcí, nereagoval. Následně odmítl Českému rozhlasu poskytnout vyjádření na oficiální záznam. Důvod neuvedl a telefon zavěsil.

„Vzhledem k tomu, že jsme charitativní, nikoli komerční organizace, jsme rádi, že prostředky získané od dárců pro velice potřebné, sociálně slabé spoluobčany, můžeme věnovat z 96 procent právě jim a rozhodně nám nevadí občasné komplikace spojené se stavem budovy,“ uzavřela ředitelka nadace Kryštofová.

Hana Mazancová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme