Nadační fond proti korupci ocenil Renatu Horákovou ze Znojma

Tři sta tisíc korun dostala od Nadačního fondu proti korupci paní Renata Horáková, vyhozená úřednice znojemské radnice, která odmítla podepsat pro město nevýhodné smlouvy. Paní Horáková je třetí oceněnou osobností fondu, založeného teprve před devíti měsíci. Shodou okolností přesně v den Mezinárodního boje proti korupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renata Horáková ze Znojma převzala od Nadačního fondu proti korupci Cenu za odvahu | Zdroj: ČTK

Renata Horáková měla jako vedoucí majetkového odboru radnice ve Znojmě podepsat několik podezřelých smluv. Jedna z nich se týkala pronájmu bývalého vojenského areálu Malá Louka. Pozemek o rozloze 60 tisíc metrů čtverečních se měl pronajmout za dvě koruny ročně a zabřemenit, aby s pozemkem město nemohlo dál nakládat. Paní Horáková podepsat odmítla a městu zachránila 90 milionů korun.

„Přišlo mi úplně normální ve chvíli, kdy jsem si byla vědoma, že mám v ruce dostatek důkazů pro to, abych se s tím obrátila na policii, to prostě udělat. S odstupem času ale vidím, že se neshledávám se stejným názorem u některých mých, třeba i dřívějších kolegů,“ říká Horáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadační fond boje proti korupci ocenil bývalou úřednici znojemské radnice Renatu Horákovou. Podrobnosti zjišťovala reportérka Radiožurnálu Květa Moravcová.

Paní Horáková přišla spolu s dalšími několika lidmi o práci a uznání se jí dostalo až dnes, kdy jí zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček předal šek na 300 tisíc korun.

„Jsem nesmírně dojatá a chtěla bych moc poděkovat nadačnímu fondu. Pro mě je to za poslední dva roky vlastně taková první satisfakce. Je strašně důležité, aby whistleblowerům (oznamovatelům korupce) byla poskytnuta právní ochrana. Protože na vlastní kůži jsem si zažila ponižování, ústrky, pomluvy nejrůznějšího charakteru,“ řekla s dojetím v hlase paní Horáková.

Výroky jako třeba "podříznu vás jako podsvinče" byly jedním z mnoha. Označení paní Horákové jako největší korupčnice na znojemské radnici bude řešit soud, stejně jako její vyhazov z práce.

I když teď vede radnici dříve opoziční strana, podle starosty Vlastimila Gabrhela se Renata Horáková na své místo vrátit nemůže, protože se na úřadě sloučily odbory a její pozice zanikla. Paní Horákové proto nabízí finanční odškodnění, omluvu odmítá. „Myslím si, že na nynější radnici není ta zátěž toho, že bychom se měli komukoli omlouvat,“ uvedl starosta.

A to je podle Renaty Horákové kámen úrazu: „Radnice ukazuje, že úředníka, který upozorní na korupci, ve svém středu nechce a že pro takového úředníka tam není místo. A to je myslím to nejbolestivější na tom všem.“

I proto vyhlásil Nadační fond proti korupci akci Wanted, tedy Hledá se! Každý, kdo odhalí korupci významného ekonomického rozsahu a jeho trestní oznámení povede k odsouzení korupčníka, dostane milion korun.

První ceny udělil Nadační fond proti korupci už letos na jaře. Ocenění tehdy převzal bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který informoval o korupci na Ministerstvu životního prostředí, a také právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

Květa Moravcová, Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme