Nadační fond proti korupci udělil Ceny za odvahu, laureátem je i Lukáš Wagenknecht

Nadační fond proti korupci Karla Janečka dnes již popáté udělil u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci Cenu za odvahu. Ta je určená osobnostem, které se nebojí upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Letošními laureáty se stali Jana Průšková z Liberce a bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Wagenknecht mluvil o vracení evropských dotací | Foto: Šárka Ševčíková

Lukáš Wagenknecht získal cenu za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora například v pražském Dopravním podniku nebo na ministerstvu financí, kde upozornil na nesrovnalosti v podivných smlouvách uzavřených mezi společností ČEZ a političkou hnutí ANO Radmilou Kleslovou.

„Přestože čelil různým formám vyhrožování, psychického nátlaku nebo dokonce fyzickým útokům, tak tomu nepodlehl a trval na svých auditních nálezech,“ říká Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadační fond proti korupci popáté udělil Cenu za odvahu. Letošní laureát Lukáš Wagenknecht byl společně s ředitel fondu Petrem Soukenkou hostem ČRo

Smyslem Ceny za odvahu je podle něj poukázat na to, že se rozhodně vyplatí z pohledu etiky, morálky i zákonů s korupcí a rozkrádáním veřejných financí bojovat.

„Musím také zdůraznit, že naše cena je spojená i s finanční odměnou, ale všichni naši ocenění od roku 2011 tuto částku utratili za právní zastoupení v případě, že byli trestně stíháni a také za náklady spojené s tím, že přišli o zaměstnání,“ připomněl.

Legislativní ochrana lidí, kteří se nebojí upozornit na korupci je podle Soukenky v současnosti nedostatečná. „Na druhou stranu je pravda, že současná vláda má snahu vytvořit legislativní pravidla, aby tito lidé byli chráněni a nemusel jim tuto ochranu zajišťovat náš fond,“ dodal.

Pro Lukáše Wagenknechta je ocenění velmi důležité. „Vnímám to jako morální ocenění toho, že dělám svoji práci dobře, i když to není příjemné. Moje zkušenost byla vždycky taková, že je potřeba, aby se dodržovaly zákony a pravidla. Pokud nastane situace, že někdo chce, aby se to nedělo, tak je to vaše rozhodnutí,“ uvedl.

Wagenknecht mimo jiné upozornil i na nesrovnalosti ve smlouvě advokátní kanceláře bývalé místopředsedkyně ANO Kleslové s polostátní firmou ČEZ a údajný nátlak Kleslové na dozorčí radu ČEZ.

„Poté, co jsem se formálně ozval, byl jsem z funkce (prvního náměstka ministra financí) bez udání důvodu odvolán. Nevím, jestli to bylo v přímé souvislosti, ale mohu o tom spekulovat,“ dodal s tím, že i po těchto zkušenostech by postupoval stejně.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme