Nadační fond sídlí v Prezidentském domku dlouhodobě provizorně, hájí nájem 500 korun ročně exkancléř Weigl

Prezidentský domek je v dezolátním stavu, čeká ho rekonstrukce. Tak vysvětluje nájem 500 korun ročně pro Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových člen správní rady Jiří Weigl. „Nemůžete tam vzít běžného komerčního nájemce,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vedoucí kanceláře prezidenta Jiří Weigl | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jak je možné, že platíte jen 500 korun ročně za nájem prostor v Prezidentském domku v areálu Pražského hradu?
Ta budova je v absolutně nevyhovujícím stavu. Je určena k rekonstrukci, není nijak využitelná. Nadační fond tam dlouhodobě provizorně sedí.

Nadace Klausových stále sídlí na Pražském hradě. Za 500 korun ročně obývá Prezidentský domek

Číst článek

Když to srovnáme s jinými institucemi, které sídlí v areálu Pražského hradu, tak za nájem kancelářských prostor platí zhruba deset tisíc za měsíc.
Dojděte se k tomu (domu) podívat. Když jsme v roce 2003 přišli na Pražský hrad, byla budova v dezolátním stavu. Kdysi tam bydlívali prezidenti, bydlel tam pan prezident (Václav) Havel, odstěhoval se, budova byla řadu let nepoužívaná a naši předchůdci plánovali, že to má být rekonstruováno pro potřeby prezidenta, který nebude mít vlastní dům, jako měl Václav Havel.

Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: Český rozhlas

Současně ale byly veřejnosti zpřístupněny zahrady, proto využití pro potřeby prezidenta, pro jeho rezidenční potřeby bylo nemožné a nesmyslné. Tam žádné soukromí neexistuje, z bezpečnostních důvodů je to absolutně nevyhovující. Proto ta budova nebyla rekonstruována. Naléhavý účel pro rekonstrukci zmizel a Správa Pražského hradu rekonstrukci stále odkládala a odkládala. Budova je opravdu ve stavu, kdy tam nemůžete vzít běžného komerčního nájemce a pronajímatele. 

Proto jste se tedy dohodli na symbolické částce 500 korun ročně?
Je tam velmi krátká výpovědní lhůta, takže až Správa Pražského hradu bude ty prostory potřebovat, tak tam fond skončí.

Takže se čeká na plánovanou rekonstrukci.
Ano. Je to takové dlouhodobé provizorium, které se tam takto dlouho prodlužovalo.

Kdo je Jiří Weigl

Člen správní rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových. Společně s Ladislavem Petráskem, dalším členem správní rady nadace, je podepsán pod dodatkem smlouvy z března 2017. V letech 2003 až 2013 byl vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause.

Nicméně částka 500 korun za rok byla nastavena v roce 2003, kdy jste na Hrad přišli.
Nenosím v hlavě ceny pronájmů.

Dobře, tak se bavme o aktuálním období. Letos v březnu jste smlouvu dodatkem prodlužovali, nájemné zůstalo stejné jako v roce 2003. Jednali jste o tom, že by se ta částka měla zvýšit?
Tam je hlavně to, že ta rekonstrukce má přijít každým okamžikem. To bylo jenom prodlouženo. Je tam tříměsíční výpovědní lhůta.

Takže počítáte s tím, že se budete muset v nejbližší době stejně stěhovat jinam?
Předpokládám. Protože myslím, že na Správě je téma rekonstrukce aktuální. Ale to se ptejte zase jinde (mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek na dotaz, zdali se rekonstrukce chystá, nereagoval; pozn. red.).

Kristýna Guryčová, hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme