Nadávky členům Dělnické strany potrestal soud veřejnými pracemi

Mostecký soud uložil dvěma Romům dohromady 800 hodin veřejně prospěšných prací. Oba loni v říjnu slovně napadli členy takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, kteří demonstrativně procházeli problémovým litvínovským sídlištěm Janov.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přívrženci Dělnické strany pochodují Janovem

přívrženci Dělnické strany pochodují Janovem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Oba muži se dnes u soudu přiznali a za své výroky se omluvili. Prý se nechali ovlivnit emocemi. Rozsudek je pravomocný, odsouzení i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Vilém Matej a Miroslav Sinu patřili do skupiny několika desítek Romů, kteří se loni 4. října v Janově postavili dvanácti členům Dělnické strany. Příznivci krajní pravice se na sídliště vypravili kvůli údajným stížnostem tamních obyvatel na chování nepřizpůsobivých sousedů.

V čele skupiny členů Dělnické strany šla Lucie Šlégrová. Muži jí podle obžaloby nadávali, jeden z nich přitom použil rasistické výroky. Šlégrová poté podala trestní oznámení. Incident zaznamenaly i televizní kamery.

Soudkyně se v odůvodnění rozsudku přiklonila k názoru znalce, který připustil, že výroky Mateje mohly za určitých okolností vyvolávat nenávist k českému národu. Zároveň upozornila, že pokud odsouzení trest osobně nevykonají, hrozí jim za každé dvě neodpracované hodiny den vězení.

Dělnická strana na incident reagovala tak, že na 18. října a 17. listopadu svolala do Janova shromáždění radikálů. Pochody pak vyvrcholily ostrými střety s policií, po nichž zůstalo několik zraněných na obou stranách.

Přečtěte si také:
Ministerstvo vnitra do dvou týdnů podá nový návrh na zákaz Dělnické strany
Litvínovské sídliště Janov bude hlídat víc policistů
Litvínov se snaží vystěhovat problémové nájemníky ze sídliště Janov
Soud nerozpustil neparlamentní Dělnickou stranu
Kvůli sídlišti Janov se demonstrovalo v Praze i Litvínově
Vedení Litvínova bude jednat s nespokojenými obyvateli z janovského sídliště
Policie obvinila po střetech s radikály v Litvínově 12 lidí
Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policie

Martin Hromádka, Tomáš Šácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme