Naděje na přežití nezvěstných Čechů den ode dne klesá

Přibližně 100 Čechů zůstává v jihovýchodní Asii dál nezvěstných. Ještě ráno to byl téměř dvojnásobek. Naděje na přežití některých zmizelých přitom den ode dne klesají. Počet zraněných Čechů zatím zůstává stejný - v thajských nemocnicích jsou tři a na Srí Lance dva. Ministerstvo zahraničí dál prověřuje zprávy o případných obětech mezi českými turisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky katastrofy v Thajsku | Foto: EPA

Je hodně pravděpodobné, že zahynulo minimálně 6 Čechů. Oficiálně to ale ministerstvo zahraničí potvrzené nemá. "Děláme všechno pro to, aby všechny informace, které jsou sdělovány, byly pokud možno co nejdříve ověřeny," říká šéf naší diplomacie Cyril Svoboda.

Jak ale ministr přiznává, postupem času šance, že se všichni nezvěstní najdou živí, klesá. Vážné obavy mají úřady o skupinu českých turistů v Thajsku.

Česká ambasáda zřídila ve městě Pchúket, které je v nejvíce postižené oblasti, svou provizorní kancelář. Odtud se snaží kontaktovat všechny dosud pohřešované. V místním krizovém centru porovnávají seznamy nezvěstných s dosud neidentifikovanými těly. Zatím se mezi nimi žádný Čech nenašel, to se ale s největší pravděpodobností změní.

Podle našeho velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera je zhruba šest až osm lidí, o kterých se ví, že byli v oblasti postižené tsunami, a dosud o nich nejsou žádné zprávy.

Resort zahraničí dnes poprvé využil vojenský speciál k přepravě humanitární pomoci. Letadlo, které veze léky, balenou pitnou vodu, tablety na čištění vody a vaky na zemřelé, nabralo odpoledne směr Indonésie. Během víkendu vyzvedne další české turisty.

"V sobotu se z něj stane takový zastávkový letoun, který bude v různých destinacích, mimo jiné v Thajsku a na Srí Lance, brát cestující, protože o víkendu tam nelítají pravidelné linky ČSA,"uvedl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

Armádní speciál přiletí zřejmě v neděli večer. Někteří Češi se ale dostanou domů na palubě letadel ČSA ještě do pátku. Ministerstvo zahraničí dál vyzývá Čechy, aby do postižených zemí v nejbližší době nejezdili, pokud to není nezbytně nutné.

Na pomoc oblastem postiženým zemětřesením vláda pravděpodobně uvolní další peníze. Zatím stát poskytl 10 milionů korun, podle ministra zahraničí ale není tato suma konečná. Finanční prostředky určené pro zasažené země shromažďují od lidí také občanská sdružení a humanitární organizace.

Premiér Stanislav Gross zdůrazňuje, že právě finanční pomoc je teď nejdůležitější. "Pokud jde o materiální pomoc, tak bych apeloval na to, aby předtím, než někdo takovouto materiální pomoc poskytne, aby se na ministerstvu zahraničí informoval o tom, zda tato je zapotřebí a hlavně zda jsme schopni ji dopravit ke konečnému uživateli. Nemá smysl vypravovat pomoci, které se nedostanou k těm, kteří ji nejvíce potřebují."

Premiér Gross, který přerušil dovolenou v Krkonoších, se zasedání krizového štábu zúčastnil poprvé od nedělní katastrofy.

Viktorie Hošková, Marika Táborská, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme