Naděje žaluje pražské strážníky kvůli zásahu proti bezdomovcům

Pražská městská policie čelí trestnímu oznámení podané občanským sdružením Naděje. Sociální pracovníci reagují na zásah strážníků na Rohanském ostrově, kde žijí ve zničených objektech bezdomovci. Městští strážníci měli lidi v nouzi donutit okamžitě odejít z objektu a pak začít ničit jejich majetek. Podle Jana Kadlece ze sdružení Naděje potřebují lidé v nouzi spíše pomoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko

Soudní kladívko | Foto: Comstock Images

„Bezdomovec na ulici je svým způsobem bezbranný. Když je někde sám a přijde skupina lidí, tak on nemá šanci. Často tito lidé nemají zastání jako běžný občan, který má trvalé bydliště, někde se nachází, má nějakou sociální síť. Bezdomovci ji nemají, takže jsou k útokům zranitelnější,“ řekl Jan Kadlec.

Dodal, že je zcela nevhodné, aby bezdomovcům někdo bral oblečení, které se jim neziskové organizace snaží sehnat, nebo jim vysypal jídlo, odnesl jim nějaké nástroje, které používají k tomu, aby přežili.

Kromě ničení majetku měli strážníci bezdomovcům brát například plynové bomby nebo věci, kterými si opatřují obživu. Navíc se měli podle bezdomovců za několik dní vrátit a říci jim, že když neodejdou do konce tohoto týdne, dům podpálí.

Šéf pražské Městské policie Vladimír Kotrouš případnou agresi odsuzuje, svědectví bezdomovců ale bere s rezervou. Nejvíce prý mohlo jít o chybu jednotlivce, ne o „skupinu deseti strážníků“.

charitativní organizace Naděje

„Já to slyším poprvé. Bezdomovci bydlící v nezkolaudovaných domech tam skutečně nemají co dělat. Lze proti nim ale postupovat samozřejmě jen legitimním postupem, rozhodně ne jim zabavovat některé věci nebo vyhrožovat násilím nebo násilí použít,“ řekl Vladimír Kotrouš.

Bezdomovci musejí Rohanský ostrov opustit kvůli plánům developera, který zde chce postavit byty, kanceláře a obchody.

Květa Moravcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme