Nadějkov nechce uložiště radioaktivního odpadu

Lidé na jihu Čech nesouhlasí s výstavbou hlubinného úložiště radioaktivního odpadu u Chyšek na Písecku. V Nadějkově na Táborsku, Božeticích a Přeštěnicích na Písecku řekli obyvatelé podle volebních komisí "ne" zcela jednoznačně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skalní kaplička v Nadějkově

skalní kaplička v Nadějkově | Foto: Nadějkov

Místního referenda se v Nadějkově zúčastnilo 67,5 procenta oprávněných voličů. Proti výstavbě hlubinného uložiště radioaktivního odpadu je téměř 96 procent hlasujících. Souhlas plánu na budování uložiště dala necelá tři procenta.

Výsledky lidového plebiscitu budou předány Ministerstvu životního prostředí, krajským zastupitelům a také Ministerstvu průmyslu a obchodu, kterému bude patřit hlavní slovo při konečném výběru lokality uložiště.

Stejné referendum se dnes konalo také ve dvou dalších jihočeských obcích - Božeticích a Přeštěnicích. Podle volebních komisí bylo "ne" zcela jednoznačné. V Božeticích na Písecku se stejně jako v Nadějkově proti úložišti vyslovilo 97 procent lidí. V Přeštěnicích na Písecku by si úložiště přál dokonce jen jediný ze 168 účastníků voleb.

Přesto nemusí jejich hlasy znamenat vůbec nic. O umístění úložiště bude totiž rozhodovat v konečné fázi ministerstvo průmyslu a obchodu. Referendum o úložišti chystají i v nedaleké Zhoři a Jistebnici na Táborsku. Jména šesti vytypovaných míst, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště, oznámila správa v dubnu letošního roku.

Markéta Kaclová, Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme