Nadprůměrně inteligentní, jeho resocializace je ale nemožná, píše soudkyně o vrahovi taxikářů

Dlouhou dobu detektivům unikal. Davida Virguláka ale nakonec z vražd tří pražských taxikářů usvědčily pachové stopy i odposlechy. To když se jeho - tak jako on sám - drogově závislý bratr Pavel ve vězení vytahoval, že taxikáře zabili společně. Chtěl prý vypadat drsně a zajímavě. "Je to pijavice," snažil se Virgulák před soudem výpověď svého bratra shodit. Bezúspěšně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Virgulák dostal za vraždu tří taxikářů doživotní trest.

David Virgulák dostal za vraždu tří taxikářů doživotní trest. | Foto: Reprofoto ČT

Podle policie i soudu vraždil celkem třikrát. David Virgulák si má podle prosincového rozhodnutí pražského městského soudu odpykat za vraždy taxikářů doživotní trest.

Zabíjel, aby měl na drogy. David Virgulák dostal za vraždu tří pražských taxikářů doživotí

Číst článek

„Polehčující okolnost soud na straně obžalovaného neshledal žádnou. Resocializace je zanedbatelná,“ konstatovala soudkyně Veronika Čeplová. Zpravodajský web Českého rozhlasu se za pomoci více než čtyřicetistránkového rozsudku snažil zmapovat dosud neznámé detaily z případu vraha taxikářů.

Chlubili se ve vězení

Drogově závislý David Virgulák vraždil podle detektivů jednou v lednu a dvakrát v dubnu roku 2014 (viz BOX Vraždy taxikářů). V průběhu vyšetřování si ho detektivové opakovaně pozvali, aby ho – řečeno policejní hantýrkou - "vytěžili". Důkazy jim ale tehdy ještě chyběly. Navíc si Virgulák musel jít v průběhu vyšetřování odpykat trest za jinou trestnou činnost.

Vraždy taxikářů
30. ledna 2014, mezi 19.40 až 19.56 hodin, poblíž obce Luka pod Medníkem u Jílového u Prahy; Virgulák taxikáři ukradl zhruba dva tisíce, osobní doklady, mobilní telefon, dva tablety, klíče od vozidla. Mrtvolu odvezl zpátky do Prahy, kde auto přibližně ve 20.40 hodin odstavil v ulici Lužická.
10. dubna 2014, mezi 23.12 až 23.25 hodin, v Praze 10 v Uhříněvsi; dvěma výstřely do hlavy a krku usmrtil taxikáře ze stejné pistole jako v předchozím případě; ukradl mu peněženku s hotovostí 500 korun, osobní doklady, doklady od vozu i přívěsného vozíku, mobilní telefon, kartu Home Credit, kartičku zdravotní pojišťovny, průkazku ZTP, průkaz na plicní ambulanci, kartičku do knihovny, průkaz uchazeče o zaměstnání, průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby, klíče od auta a domu. Auto s mrtvým taxikářem odvezl zpátky do Prahy a zanechal ho v ulici Salmovská.
11. dubna 2014, mezi 02.01 až 02.12, v Praze 10 v Uhříněvsi; taxikáře zastřelil a ukradl mu 1700 korun, kabelku s peněženkou, osobní doklady a doklady od vozidla, kartičku zdravotní pojišťovny, platební kartu. Auto s mrtvým taxikářem poté opět odvezl do Prahy a zanechal ho ve 02.35 hodin v ulici Lužická.

V tu dobu už policie odposlouchávala nejen jeho celu, ale i veškeré hovory s bratrem Pavlem. I on byl v tu dobu ve vězení a i on měl v cele štěnice. Oba shodně užívali pervitin, subutex a rivotril.

"Po nástupu do výkonu trestu (Pavel Virgulák) mluvil před spoluvězni o tom, že poškozené taxikáře zavraždil s bratrem, ačkoli to nebyla pravda, chtěl před nimi vypadat drsně,“ reprodukovala soudkyně Čeplová výpověď Virgulákova bratra Pavla.

Ten totiž spoluvězňům vyprávěl detaily, které podle soudkyně nemohl znát z médií, ale jen a pouze od pachatele vražd – svého bratra.

„Ptal se, za jakou dobu degradují pachové a povýstřelové stopy, případně kam po propuštění odjet, aby nebyl vydán zpět do České republiky. Vždy, když se vrátil od výslechu, byl hrozně nervózní,“ popsal jeden ze spoluvězňů jeho chování. „Ty vo*e, ty půjdeš do Valdic, za to, cos udělal, musíš zmizet,“ radili mu ještě.

Zároveň bratři měli sázet na to, že mají rodinného advokáta, který je z toho případně „vyseká“. Michal Stupka, který Virguláka před soudem nakonec skutečně obhajoval, zastupoval i jejich matku. Ta byla v minulosti podezřelá z toho, že svému zaměstnavateli – firmě Kooperativa – zpronevěřila 32,9 milionu korun.

Mezi důkazy se navíc objevil i Virgulákův deník, do kterého si ale podle svých slov zapisoval události i s několikadenním zpožděním. Podle soudu tak není jisté, zdali zapsané datum skutečně odpovídá tomu, kdy k události došlo, a proto mu nepřikládal tak velký význam. Jedním z takových zápisů v deníku byl nicméně i den po první vraždě. "20.30 do Jesenice, den 'pí*a, hrůza, konec', doma ve 22.00", zapsal si Virgulák. V dubnu, kdy došlo k druhé a třetí vraždě, si zase poznamenal: "Tady v měsíci policie, taxi masakr."

Obhajoba se výpovědi spoluvězňů snažila shodit s tím, že odsouzení jen vypovídají na přání policie a jsou nedůvěryhodní. Tomu ale soud neuvěřil. „Odposlechy dokreslují výpověď obžalovaného u hlavního líčení, je z nich zřejmé, že obžalovaný na jednu stranu všem spoluvězňům tvrdí, že s vraždami nemá nic společného, na druhou stranu ovšem sám sebe přesvědčuje, že tomu tak je a zejména lituje před spoluvězněm toho, že se prořekl o typu zbraně, kterou vlastnil, což policii dříve zamlčel,“ řekla k tomu soudkyně Čeplová.

Obžalovaný David Virgulák byl navíc naštvaný, co jeho bratr vykládá, a proto jeho slova označil za nesmysly. "Je to narkoman a má vše popletené," vypověděl a nazval ho pijavicí, o kterou se musel starat.

"Byl stejně drogově závislý, více vystresovaný, vysával mě ve smyslu drog," popisoval dále. Vztahy mezi sebou prý měli dobré, zhoršily se jen tehdy, když Virgulák bratrovi pozdě poskytl drogy.

Až šest tisíc denně

Soud proto v prosinci loňského roku uznal Virguláka vinným s tím, že jeho motiv byl jasný: zabíjel, aby měl na drogy. Soudkyni Čeplovou přesvědčily pachové stopy ze tří taxi vozů a zmíněné detaily z odposlechů.

Virgulák od počátku tvrdil, že se cítí nevinný, s taxikáři se nestýkal a neměl prý důvod vraždit. Pokud by k něčemu takovému došlo, musel být pod vlivem drog. I proto se jeho obhájce Stupka proti rozsudku na místě odvolal.

„ Jsem naprosto nevinný, vražd jsem se nedopustil. Je to jeden velký policejní omyl. “

V minulosti potřeboval Virgulák na drogy i několik tisíc korun denně. "Finanční prostředky 5 až 6 tisíc denně na nákup heroinu již později neměl, proto začal tuto drogu nahrazovat subutexem, v posledních letech denně na drogy spotřeboval cca tisíc korun," popsala soudkyně. Heroin nakupoval například na Václavském náměstí, kolem Národního muzea či na Hlavním nádraží v Praze.

A prodejem drog se snažil i vydělávat: část nakoupeného zboží od dealerky sám spotřeboval, zbytek se s mnohonásobnou přirážkou snažil prodat dál.

Případ nyní poputuje k pražskému vrchnímu soudu. I proto se Virgulákův obhájce Stupka nechtěl prozatím k rozsudku blíže vyjadřovat. „Zatím pracujeme na odvolání a nebylo by vhodné, aby se naše tvrzení nejprve objevila v médiích,“ uvedl pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Taxikáři se bojí vraha. Omezují jízdy do neobydlených částí Prahy, další mají tlačítko SOS

Číst článek

Doživotní trest nicméně soudkyně zdůvodnila i tím, že Virgulákovi lékaři diagnostikovali disociální poruchu osobnosti.

„Je osobnostně nevyvážený, vnitřně méně stabilní, disociální. V zátěžových situacích lze očekávat impulzivní a neuvážené jednání, jež pod vlivem alkoholu a návykových látek bude zřetelnější, jeho projev může být i agresivní,“ stojí mimo jiné ve znaleckém posudku posudku. Podle znalce je sice „inteligenčně nadprůměrný“, resocializace je u něj ale spíše nepravděpodobná.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme