Nadřízený se zastal vyšetřovatele v kauze Čunek

Vyšetřování údajného úplatkářství vicepremiéra Jiřího Čunka bylo podle zákona. Tvrdí to šéf ostravské expozitury protikorupční policie Vlastimil Studený, který se zastal svého podřízeného Milana Šošovičky. Opoziční ČSSD však označila případ jako "politicky zmanipulovaný". Kauza tak zřejmě ještě bude mít dohru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arif Salichov | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatele protikorupční policie Milana Šošovičku podrobil tvrdé kritice jihlavský žalobce Arif Salichov, který případ údajné korupce šéfa lidovců po zásahu nejvyššího státního zastupitelství převzal.

Vlastimil Studený ale na krocích svého podřízeného Šošovičky nevidí žádnou chybu: "Z mého pohledu bylo vyšetřování vedeno sice nestandardně s ohledem na osobu, to znamená, že bylo uděláno víc, než by se za normální situace dělalo, ale jinak velice korektně a nemám o jeho postupu žádných pochyb."

Šošovička podle svého nadřízeného nebyl postaven mimo službu. Studený doufá, že případné vyšetřování Šošovičky proběhne standardně a bez politických tlaků. Státní zástupce Salichov oznámil, že Šošovička podle něj zastrašoval svědky a předá proto případ inspekci ministra vnitra pro podezření ze spáchání trestného činu porušení pravomocí veřejného činitele.

Když Salichov případ převzal, Šošovičku ihned odvolal. Obvinění neměli podle Salichova dostatek prostoru na svou obhajobu. Inspekce ministra vnitra zatím příslušné materiály nepřevzala. Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jiří Houba říká, že o případu zatím nemá dost relevantních informací. O postupu vůči vyšetřovateli Šošovičkovi se tedy podle něj rozhodne až přijdou podklady z jihlavského státního zastupitelství.

"Podle sdělení státního zástupce, pana Salichova, se bude prověřováním postupu policejního orgánu zabývat inspekce ministra vnitra a na základě jejich šetření případně přijmeme příslušná opatření. Pokud by tak neučinil, pak jsme připraveni toto prošetření postupu policisty nebo policejního orgánu provést sami."

Kauza vicepremiéra Jiřího Čunka však bude mít zřejmě ještě dohru. Opoziční ČSSD totiž označila případ jako "politicky zmanipulovaný". O dalším postupu jednalo grémium strany. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek Radiožurnálu řekl, že jeho strana se bude snažit o větší nezávislost funkce nejvyššího státního zástupce: "Domníváme se, že je potřeba hledat určitý mechanismus, který by zabránil tlaku vlády na tohoto vysokého státního úředníka. Protože, málo platné, pokud má vláda možnost jej odvolat, tak nejvyšší státní zástupce není nezávislý."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme