Česko odmítlo požadavky insolvenčního správce Viktoriagruppe. Nebude vracet naftu ani platit miliardu

Česko si nechá naftu, kterou si odvezlo z Německa. Potvrdil to předseda Státní správy hmotných rezerv Pavel Švagr. Vrácení nafty požadoval insolvenční správce zkrachovalé firmy Viktoriagruppe.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nafta, kterou v německém Kraillingu uskladňovala firma Viktoriagruppe

Nafta, kterou v německém Kraillingu uskladňovala firma Viktoriagruppe | Foto: Ladislav Němec / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„My jsme insolvenčnímu správci odeslali samozřejmě odpověď. V té odpovědi zdůrazňujeme, že jsme přesvědčeni, že nafta patří České republice a tudíž podle nás není žádný důvod, abychom insolvenčnímu správci naftu vydali,“ řekl Radiožurnálu Švagr.

Insolvenční správce stát jako majitele nafty uskladněné u soukromé firmy neuznává. Po dlouhých jednáních se státem sice souhlasil s převozem hmoty zpět do Česka, jakmile ale dorazil poslední vlak, požádal o vrácení nebo náhradu. Lhůtu dal do 27. prosince. Švagr věří, že stát u případného soudu uspěje.

Do Česka míří poslední vlak s naftou z německého Krailingu. Palivo za 100 milionů zmizelo

Číst článek

Státní hmotné rezervy uzavřely smlouvu s Vitkoriagruppe před osmi lety. Česko mohlo mít část zásob nafty uskladněnu v německém Kraillingu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Dodatek v roce 2010 uzavřela Státní správa hmotných rezerv (SSHR).

SSHR tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Před třemi lety ale Viktoriagruppe zkrachovala a nafta uvízla v Německu. Insolvenční správce státu vydal naftu za více než miliardu korun až po dvou letech po dlouhých jednáních, rok pak trval odvoz, který skončil na konci listopadu 2017.

Zmizela ale nafta za asi 100 milionů korun. „Potvrzuji, že 6,3 milionu litrů, tedy ta chybějící nafta, o které celou dobu hovoříme, se v Kraillingu prostě nenachází. Evidentně tedy zhruba 100 milionů korun je škoda, která České republice prostě vznikla,“ řekl dříve Radiožurnálu Pavel Švagr.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme