Nagyová vyšetřovatelům odpovídala skoro šest hodin. Další výslech je v plánu

Výslech bývalé šéfky kanceláře odcházejícího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové pro dnešek skončil. Nagyová dnes vypovídala k té části obvinění, které se týká údajné politické korupce. Výslech trval více než pět a půl hodiny. Další výslech je v plánu zhruba za týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová je přivážena k ostravskému Okresnímu soudu | Foto: ČTK

Nagyová podle svého obhájce Eduarda Bruny vypověděla, že politikům pomáhala jako soukromá osoba, nikoli jako úřednice Úřadu vlády.

„Ona striktně odděluje tu část svojí činnosti, kde pracovala jako úřednice, a tu část, kde eventuálně působila pro své přátele – některé politiky, které zná celou řadu let – a sjednávala jim nějaké schůzky,“ řekl Bruna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem Jany Nagyové sleduje v Ostravě Andrea Čánová

Schůzky prý Nagyová domlouvala z vlastní iniciativy, bez vědomí premiéra Nečase.

„S vědomím předsedy vlády je nedělala. Většinou řekla, že to byla její iniciativa. Když ji požádal někdo z jejích přátel, tak že mu tu schůzku dohodla,“ dodal Bruna.

Výslechu se zúčastnil také obhájce obviněného exposlance Petra Tluchoře Marek Nespala. Výpověď Nagyové ho prý ničím nepřekvapila.

„Prostě je to stále dokola. Klienti se měli dopustit trestného činu výkonu politiky v 21. století, prostě vedli politická jednání, vedli personální jednání, a já v tom neustále žádný trestný čin nevidím v tuto chvíli,“ uvedl Marek Nespala.

Zeman upozornil, že konečné slovo při jmenování nového premiéra má on

Číst článek

Podle obvinění měl kontakt mezi Janou Nagyovou a politiky zařizovat i někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Jeho obhájce Petr Toman má na věc podobný názor jako obhájce Petra Tluchoře.

„Zůstane tady jenom otázka, zda vůbec orgány činné v trestním řízení mají vstupovat do politických záležitostí, zda výkonná moc má narušovat činnost zákonodárné. Já jsem hluboce přesvědčen, že ne,“ řekl Toman.

Jenže podle trestního zákoníku je úplatkem i to, když pachateli vznikne nemateriální prospěch. Na tom svá obvinění žalobci staví. Je zřejmé, že tato kauza bude průlomová a na stůl se pravděpodobně dostane soudům nejvyšších instancí.

Obhájci odhadují, že vyšetřovatelé musí vyslechnout ještě asi 40 svědků. Podle názoru advokáta Marka Nespaly by měli vyšetřovatelé vyslechnout také premiéra Nečase. „Jak je vymezen skutek, tak bude nezbytné, aby byl slyšen i doktor Nečas,“ dodal Nespala.

Nagyová už dříve vypovídala k části kauzy, v níž jde o sledování Radky Nečasové, manželky odstupujícího premiéra. Další výslech je v plánu zhruba za týden, kdy by se měla Nagyová vyjádřit k odposlechům.

TOP 09 nechce úřednickou vládu, čeká, že uslyší od ODS jméno nového premiéra

Číst článek

Andrea Čánová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme