Nahlédněte do Arnoldovy vily, zapomenuté a chátrající secesní památky

Několik metrů od světově známé vily Tugendhat v Brně je mezi stromy schovaný další architektonický skvost, a to Arnoldova vila. Před válkou ji vlastnila teta Grety Tugendhatové, do roku 2012 fungovala v dvoupatrové budově školka. I když je secesní vila na seznamu kulturních památek, v posledních letech chátrá. Skupinka nadšenců se ale rozhodla, že do budovy a její zahrady vrátí život a každý týden tam chodí uklízet.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na přední část vily

Pohled na přední část vily | Foto: Tereza Kadrnožková | Zdroj: Český rozhlas

Když se ještě před nějakou dobou díval kolemjdoucí z ulice zahradou dolů k Arnoldově vile, nejspíš by budovu vůbec neviděl. Obklopovala ji téměř neprostupná džungle.

„Bylo to dost hrozné, když to řeknu na rovinu. Když jsme sem přišli, tak tu bylo velké množství práce. A troufám si říct, že momentálně je to o devadesát, o sto procent lepší. Byly tady prořezy stromů, bylo tady samozřejmě velké množství hrabání a momentálně ještě budeme dávat dohromady zbytek nepořádku ze zahrady do kompostu a bude se zakládat bylinková zahrádka,“ popisuje odvedenou práci Marek Ciprian.

A skupinka dobrovolníků se snaží poklidit i uvnitř chátrající budovy. Ta je od roku 2012, kdy se odsud odstěhovala školka, prázdná.

„To už byla doba, kdy dům byl vedený jako kulturní památka a od té doby jsme tady byli v roce 2016 naposledy. Takže to bylo celé zaprášené, vybydlené, velmi chátrající omítka padala,“ pokračuje Adam Lyčka.

Brněnská vila Tugendhat, dílo architekta van der Roha | Foto: GreatBuildings.com

Arnoldova vila je i na seznamu ohrožených památek. Není úplně v nejlepším stavu, což je uvnitř vidět. Vila je ale opravdu krásná a navíc sousedí s vilou Tugendhat.

„Strašně moc chceme, aby ten dům žil. Samozřejmě budeme žádat spoustu dotací a snad toho i dosáhneme – aby to byla záviděníhodná památka Brna,“ přibližuje plány Lyčka. Arnoldova vila v Černých polích bude výjimečně otevřena 30. září na Den architektury.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme