Náhrada za pozemky, které není možné restituentům vydat, musí být přiměřená, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud dal dvěma restituentkám novou šanci na vyšší náhradu za část pozemku v Mníšku pod Brdy. Ten nemohly získat zpět, protože je zastavěný. Soudy jim jako náhradu přiznaly částku podle zákona o půdě, která vychází z cen z roku 1991 - tedy řádově desetitisíce korun. Ženy chtěly odškodnění, které vychází ze současných cen. Ústavní soud jim dal za pravdu. Doslovným výkladem zákona prý soudy mohly způsobit nové křivdy.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Zdroj: Profimedia

Podle ústavního soudce Pavla Rychetského je třeba zákon o půdě vykládat stejně jako zákon o mimosoudních rehabilitacích, tak aby restituenti získali přiměřenou finanční náhradu. Ta se nemusí rovnat tržní ceně, ale měla by odstranit nebo zmírnit křivdu způsobenou komunistickým režimem.

Úředníci vydali miliardové pozemky v Praze ženě, která na ně neměla nárok

Číst článek

„My tímto nálezem říkáme - musíte postupovat analogicky jako v případě mimosoudních rehabilitací. Nemůžete rozlišit restituenty podle toho, jestli jsou z této země nebo jiné oblasti, musíte k ním přistupovat stejným způsobem,“ řekl pro Český rozhlas Rychetský.  

O náhradě za pozemek v Mníšku teď bude rozhodovat Městský soud v Praze a musí se přitom řídit nálezem Ústavního soudu. Ten se vztahuje na všechny živé spory o náhradu za nevydané pozemky.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme