Stát prodloužil dobu proplácení náhradního výživného. Lidé ho teď můžou čerpat až čtyři roky

Pro někoho je pár tisíc korun měsíčně zanedbatelná částka, pro jiného ale může být životně důležitá. Třeba matky a otcové samoživitelé si díky náhradnímu výživnému můžou dovolit pořídit víc jídla nebo oblečení pro své děti. Stát nově prodloužil dobu, po kterou jim bude vyplácet peníze místo druhého rodiče, který neposílá alimenty. Někteří samoživitelé tak můžou úřady poprosit o další peníze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Nově můžou samoživitelé dostávat náhradní výživné od státu až čtyři roky (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nově můžou samoživitelé dostávat náhradní výživné od státu až čtyři roky, každý měsíc maximálně 3000 korun. V létě ale mezitím vypršel nárok na dávku rodinám, které ji začaly pobírat před dvěma lety, kdy stát náhradní výživné zavedl. Právě tito rodiče teď mají možnost dostat peníze proplacené zpětně.

Úřad práce nově vede Daniel Krištof. Chce se zaměřit digitalizaci i na zneužívání dávek

Číst článek

„Pokud žadatel do konce října 24 výplat náhradního výživného nevyčerpal, pokračuje jeho výplata jako dosud. Podmínkou je, aby podklady pro vyhodnocení nároku na dávku doložil v obvyklém termínu,“ přibližuje mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Aby žadatelé peníze získali, musí do konce listopadu dodat Úřadu práce dokumenty, které mu jako rodiče byli zvyklí dodávat už dřív.

Jde hlavně o potvrzení o tom, že druhý rodič má na dítě přispívat a že je po něm výživné vymáháno. Náhradní výživné dostává kolem 10 000 dětí v Česku.

Anna Horáčková, oku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme