Nahrává novela obviněným firmám? To ukáže čas, říká viceprezident Soudcovské unie

ROZHOVOR. Obviněné firmy by se mohly vyhnout trestu. Umožní to novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která začne platit 1. prosince. Vyplývá z ní, že nelze potrestat firmy, které prokáží, že se snažily protiprávnímu jednání svých manažerů zabránit. Především z Unie státních zástupců zaznívají obavy, že některé kauzy a firmy zůstanou bez postihu. Jak na nová pravidla mohou nahlížet soudy, vysvětlil v Ranním Interview Radiožurnálu viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jsou obavy státních zástupců na místě? Hrozí reálně, že novela zajistí beztrestnost některým firmám, i když se její manažeři chovali protiprávně?

To ukáže samozřejmě čas. Nové ustanovení, které se od 1. prosince v zákoně objevuje, jistě způsobí určité problémy i třeba v tomto směru a bude vyžadovat na orgánech činných v trestním řízení velice pečlivý a bedlivý postup. Bude na ně klást vyšší nároky.

Je to podle vás krok správným směrem?

Těžko říct, jestli správným směrem. Až praxe nám zase ukáže, jak se k tomu budou orgány činné v trestním řízení včetně soudů stavět a jak budou vykládat ustanovení. Není ale asi úplně smyslem zákona za každou cenu stíhat každou firmu, jejíž manažeři by se chovali mimo zákon, aniž by ta firma byla schopna při vynaložení všech možných opatření a úsilí jejich excesům zabránit.

Firmy obviněné v Rathově kauze můžou zůstat bez trestu. Nahrává jim sporná novela

Číst článek

Bude se podle vašeho názoru novela vztahovat i na starší případy? Tedy například na společnosti z kauzy exhejtmana Davida Ratha nebo Agrotec z impéria vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO?

Bude se vztahovat na ty dosud takzvané živé kauzy, které nebudou pravomocně ukončeny, protože trestnost činu se posuzuje vždy podle zákona, který je účinný v době spáchání – ovšem s výjimkou. Pokud ten pozdější zákon není pro pachatele příznivější, což tento nepochybně bude. Umožňuje totiž pro právnickou osobu liberační důvod.

To by tedy pro firmy bylo výhodné v řízení?

Z tohoto pohledu ano, ale bude to otázka dokazování a ověřování, zda jednaly způsobem, který by jejich trestní odpovědnost mohl vyloučit, respektive by se jí zprostily.

Podle čeho se bude posuzovat, že se firmy snažily korupci zabránit? Bude stačit, pokud firma třeba prokáže, že měla etický kodex nebo pro manažery pořádala protikorupční školení, vyhne se tak trestu?

To nám opět ukáže praxe. Bude nutné vyložit pojmy, co to znamená, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možné spravedlivě požadovat. Do doby, než vyjde nějaké zásadní judikaturní rozhodnutí případně sjednocující stanovisko Nejvyššího soudu, nelze vyloučit, že praxe bude i rozdílná. Domnívám se ale, že pouhé vydání etického kodexu nebo pořádání školení by stačit nemělo, protože by si pak kodexy mohly firmy předat a v podstatě by nebylo možné stíhat žádnou.

České právo umožňuje obvinit i firmy už od roku 2012. Jaké tresty soudy nejčastěji udělují?

Nedisponuji statistikou. Případů přibývá, ale není to nějaké masivní množství. Já se domnívám, že nejčastěji jsou ukládány peněžité tresty nebo zákazy činnosti.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme