Obvinil ve videu policii z nekalých praktik, pak spáchal sebevraždu. Šetření nic neodhalilo

Informace z výbušné nahrávky expolicisty Stanislava Švábenského se nepotvrdily a nikdo nebude potrestán. Tak zní resumé z vyšetřování policejní inspekce, která poznatky ze šestihodinového záznamu zkoumala více než rok. Někdejšího příslušníka dnes již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu soudy potrestaly kvůli prodávání policejních informací, Švábenský trest nepřijal a spáchal kvůli němu sebevraždu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Švábenský

Stanislav Švábenský | Foto: Printscreen

Krátce před tím, než si Švábenský vzal život, nahrál zpověď, v níž ukázal na údajné nekalé praktiky a pochybení policie, mimo jiné i u samotné inspekce.

"Šetřením ani prověřováním všech jednotlivých částí dotazované věci nebylo zjištěno podezření, že by se někdo z příslušníků bezpečnostních sborů dopustil trestného činu, přestupkového či jiného protiprávního jednání. Všechna prováděná šetření související s dotčeným případem byla ukončena bez dalších opatření," sdělila serveru iROZHLAS.CZ mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Byl rozhodnut spáchat sebevraždu

Příběh odsouzeného detektiva

Švábenský pracoval v ÚOOZ od roku 2009 do roku 2011. Soudy ho v roce 2015 uznaly vinným z toho, že vynášel podle informace svému někdejšímu informátorovi Janu Švédíkovi, za což od něj inkasoval 450 tisíc a vůz. Švábenský za to dostal šest let vězení. Švábenský vinu nikdy neuznal, za stíháním viděl komplot lidí z policie a justice. Švédík, který vypovídal proti Švábenskému, podle něj výpověď zobchodoval za úlevy v jiných kauzách. Švábenský tvrdil, že musel být odstraněn kvůli tomu, že příliš věděl například o špatných poměrech u policie či inspekce.

Po prvním rozsudku natočil nahrávku trvající 5 hodin 42 minut. Popisuje v ní výše zmíněné informace, ale také možné manipulace s vlastní kauzou. Tehdy už byl pevně rozhodnut, že pokud odvolací soud jeho trest potvrdí, spáchá sebevraždu. Předloni 19. srpna olomoucký vrchní soud trest potvrdil. Ještě ten samý den se Švábenský udusil pomocí propan-butanové bomby u rybníka za jihomoravskou vsí Těšany, kde žil. Rodině a policii zanechal dopisy na rozloučenou, nahrávku objevil jeho bratr ve Švábenského počítači. Inspekce pak obsah videa začala prověřovat.

Švábenský na nahrávce poukázal na kontakty moravských elitních kriminalistů s podsvětím, policejní krytí vrahů expolicisty Michala Tofla či nelichotivé poměry u samotné Generální inspekce bezpečnostních sborů. Záznam nahrál po vynesení nepravomocného rozsudku. V té době byl již pevně rozhodnut, že pokud odvolací soud jeho trest potvrdí, spáchá sebevraždu. Video jako první zveřejnil server Lidovky.cz.

Když se tak předloni 19. srpna stalo, ještě ten samý den se udusil pomocí propan-butanové bomby u rybníka za jihomoravskou vsí Těšany, kde žil. Policisté video objevili ve Švábenského počítači. Inspekce ho pak pod dohledem olomouckého vrchního státního zastupitelství začala analyzovat. Vyšetřování se postupně rozmělnilo do několika částí. Nejzávažnější obvinění se týkalo laxního přístupu dnes již neexistujího protimafiánského útvaru k prověřování výroby nelegálního lihu.

Švábenský na videu upozornil, že již v roce 2010 na ni poukázal. Nadřízení ho však prý nenechali poznatek dále rozpracovat a předali ho celníkům, kteří byli do nelegálního obchodu zapleteni. Bývalý detektiv byl přesvědčen, že kdyby na kauze mohl pracovat, nemuseli později při takzvané lihové aféře umírat lidé a lihová mafie mohla být rozkryta mnohem dříve. Ihned po zveřejnění této pasáže se proti ní ostře vymezil tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta a již v dubnu 2016 inspekce oznámila, že jeho útvar postupoval správně.

'Nic se nepotvrdilo'

A stejně nyní uzavřela i informace ze zbytku záznamu. "Mohu potvrdit, že věc v dozoru Vrchního státního zastupitelství v Olomouci už byla skončena, aniž by se potvrdila podezření, která pan Švábenský na té nahrávce sděloval," uvedl olomoucký žalobce Petr Šereda, jenž dozoroval hlavní větev vyšetřování nahrávky.

Detektiv pracoval u protimafiánského útvaru dva roky v letech 2009 až 2011. Soudy ho na šest let poslaly za mříže, protože podle nich vynášel policejní informace svému informátorovi Janu Švédíkovi. Ten mu na oplátku zaplatil 450 tisíc korun a vůz. Švábenský však za svým odsouzením viděl komplot lidí od policie a z justice, kteří ho chtěli jako nepohodlného svědka šokojících poměru u policie odstranit. Inspekce podle Švábenského výpověď proti němu se Švédíkem vyměnila za úlevy v jiných kauzách, kde byl stíhán.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme