Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě, hájí se obžalovaný exšéf kriminalistického ústavu

Cítím se nevinný. Zhruba takto se u soudu hájil bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. Podle obžaloby chtěl zvýhodnit svého tehdejšího náměstka při řešení dopravní nehody. Kolář se u soudu k celému incidentu vyjádřil vůbec poprvé a tvrdil, že nic takového neměl v úmyslu. "Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě," uvedl v soudní ohrádce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář (vlevo) u soudu | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

"V mém počínání nebyl úmysl zvýhodnit pana (Marka) Kotrlého (tehdejšího náměstka Kriminalistického ústavu Praha, který způsobil dopravní nehodu; pozn. red.)," uvedl hned na úvod svého výslechu Kolář. Sice se s Kotrlým znají už od roku 1994, jejich vztahy jsou však jen pracovního charekteru.

Před Obvodním soudem pro Prahu 1 stanul kvůli incidentu z doby, kdy byl ještě ředitelem kriminalistického ústavu. Jeho tehdejší náměstek Marek Kotrlý nedal podle policie v lednu roku 2015 v pražských Vršovicích na křižovatce přednost v jízdě, čímž měl - opět dle policistů - způsobit dopravní nehodu (viz BOX Dopravní nehoda). Policie proto spis s tím, že se pravděpodobně jedná o přestupek, postoupila k vyřešení právě Kolářovi coby Kotrlého nadřízenému.

Dopravní nehoda
Podle dopravní policie vyjížděl bývalý náměstek Kotrlý z křižovatky ulic Vršovická a Kodaňská a výjezdu z obchodního centra Eden v Praze, kde ale nerespektoval červený signál "Stůj". Vjel do křižovatky, kde se střetl s jiným vozem.
Věc byla pro řešení předána na Policejní prezidium, které ji zase postoupilo řediteli kriminalistického ústavu Kolářovi. Na jeho nečinnost si v dubnu 2015 stěžoval poškozený účastník dopravní nehody. Kvůli tomu, že o viníkovi stále nebylo rozhodnuto, mu totiž pojišťovna nechtěla uznat škodu na vozidle.
Rozhodnutí vydal Kolář až v září, kdy řízení odložil. To byl ale procesně špatný postup a v lednu loňského roku musel řízení zastavit úplně. V tu dobu se už o celou záležitost zajímalo Policejní prezidium, a to kvůli další stížnosti, kterou jim opět adresoval poškozený účastník nehody.

To, jak se Kolář snažil nehodu vyřešit, popsal státní zástupce v obžalobě takto: "Toto správní řízení vedl účelově takovým způsobem, aby úmyslně plukovníka Kotrlého ze zavinění této dopravní nehody vyvinil a správní řízení proti němu zastavil," stojí v obžalobě. Kolář řízení ukončil s tím, že se vina Kotrlého neprokázala. "(Kotrlému) způsobil neoprávněný prospěch tím, že mu za předmětnou dopravní nehodu nebyla udělena žádná sankce (...) a druhého účastníka nehody poškodil v rámci hmotné škody vzniklé na jeho vozidle."

Judikáty, výpočty a vlastní měření

Kolář se v úvodu výslechu také ohradil proti tomu, že by se nehodu nesnažil objasnit. Soudkyni proto několik minut popisoval, co vše udělal: vyslechl si náměstka Kotrlého a jeho verzi dopravní nehody, zabýval se obdobnými judikáty a provedl také "vlastní výpočty". Právě ty mu prý potvrdily, že náměstek Kotrlý mohl skutečně do křižovatky vjet ještě na zelenou. Tedy že se jednoznačně neprokázalo, že by za nehodu Kotrlý opravdu mohl.

Znalecký posudek ale pro určení viníka nehody nevypracoval. Jak se snažil vysvětlit, stanovisko znalce prý stojí "desítky tisíc korun", což by pro kriminalistický ústav bylo neekonomické.

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář (vpravo) u soudu | Foto: Martin Svozílek

"Byla to chyba, měl jsem ho zadat hned ze začátku. Stanovil by, že můj pohled je správný," zalitoval Kolář. "A proto jste si ho nechal zpracovat až nyní, když jste u soudu," neodpustila si menší rýpnutí soudkyně.

Obžaloba nicméně Koláře viní i z toho, že celé řízení vedl neúměrně dlouho. Totiž: Kolář dostal spis na stůl v březnu roku 2015, v září pak řízení o přestupku odložil. Když byl upozorněn na to, že se jedná o procesně špatný postup, v lednu 2016 musel řízení zastavit. V červnu jeho nařízení zase zrušil ministr vnitra zrušil. Protože už ale uplynula lhůta pro projednání Kotrlého nehody, zůstal viník bez potrestání (viz BOX Časová osa).

To ale Kolář soudkyni vysvětloval tím, že coby šéf kriminalistického ústavu neměl s kárným či jiným řízením zkušenost. Dokonce přiznal, že si mnohdy ani nevěděl rady.

Exšéf kriminalistického ústavu stále ve funkci? Je to nemorální, myslí si poslanec Lank

Číst článek

"Neměl jsem ani žádné manažerské vzdělání. V průběhu řízení jsem občas nevěděl, jak postupovat," popsal.

Kdo je Pavel Kolář?
Pavel Kolář se narodil v roce 1959 a vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Do kriminalistického ústavu nastoupil v roce 1984, a to právě díky svému zaměření na chemii. V roce 1985 pomohl usvědčit spartakiádního vraha Jiřího Straku. Od roku 2006 zastával funkci zástupce ředitele útvaru pro vědu a zahraniční styky, o čtyři roky později začal ústavu šéfovat. Má negativní lustrační osvědčení a prověrku na stupeň "tajné".
Zdroj: Policie ČR

S dotazem, jak vést správní řízení, i se samotným posouzením dopravní nehody, se proto obrátil také na své spolupracovníky. Právnička kriminalistického ústavu Radka Šimková mu sdělila, že po prostudování spisu i důkazů vidí vinu na straně náměstka Kotrlého. Kolář ale její názor nesdílel. "Možná naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě," doplnil k tomu.

Šimková, která zároveň působí jako předsedkyně poradní komise, uvedla, že výpovědi účastníků nehody, svědků či záběry z kamer považovala za dostatečné důkazy, které svědčily o vině náměstka Kotrlého. Proto prý nežádala, aby byl vypracován znalecký posudek. Nebylo třeba. Podle jejích slov ji překvapilo, když Kolář řízení o nehodě nakonec odložil. "V důsledku to znamená, že se vlastně nic nestalo," vypověděla. "Přišlo mi, že pan Kotrlý je jediný, kdo říká něco jiného," dodala Šimková.

Řídím od 18 let

Při čtvrtečním jednání soudu se do ohrádky pro výslech dostal také sám bývalý náměstek Kotrlý. "Jsem si naprosto jist, že jsem projížděl na zelenou," řekl rázně poté, co soudu popsal vlastní verzi dva roky starého incidentu. Přiznal, že na křižovatce čelně narazil do auta, které jelo z jeho pravé strany. "Vozidlo jsem neviděl, přestože jsem se rozhlédl," doplnil ještě.

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. | Foto: Martin Svozílek

Kotrlý měl po nehodě, kvůli které je jeho bývalý nadřízený nyní před soudem, i druhou nehodu. Tehdy ho Kolář uznal vinným a potrestal ho mimo jiné srážkou z platu. "Řídím od svých 18 let a poměrně často. Toto byly mé jediné dopravní nehody," řekl Kotrlý.

Už dříve byl Kolář uznán vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby, za což dostal pokutu padesát tisíc korun. Proti trestnímu příkazu, o kterém Zpravodajský web Českého rozhlasu informoval ZDE, ale podal odpor a případ tak musí být projednán v hlavním líčení.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme