Najděte rezervy na platy, vyzval ředitele nemocnic Heger

Fakultní nemocnice jsou prý na odchod některých lékařů připraveny. O konkrétních počtech výpovědí dnes ředitelé fakultních nemocnic informovali ministra zdravotnictví. V těch pražských prý péče ohrožena nebude, potíže by mohly nastat jen v oblasti neurologie. Tento problém ale chtějí řešit všechny nemocnice vzájemnou výpomocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na briefingu po setkání s řediteli fakultních nemocnic. | Zdroj: ČTK

V některých nemocnicích neodchází nikdo, jako například v Ostravě, jinde jsou to desítky, maximálně jedna stovka lékařů. Ředitelka Všeobecné nemocnice v Praze Dana Jurásková po jednání s ministrem zdůraznila, že pacienti úbytek lékařů výrazně nepocítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon ve Světě o třetí.

„Management nemocnice se teď schází s vedením jednotlivých klinik a deklaruje, že v žádném případě nedojde k zásadnímu ohrožení ani akutní, ani dlouhodobé, respektive standardní péče. Samozřejmě jedním oborem, který je v Praze problematický, je neurologie. Ale o tom budeme jednat se všemi pražskými nemocnicemi tak, abychom našli scénář, který ani neurologickým pacientům nezpůsobí žádné problémy,“ řekla Jurásková.

Z nemocnice podle ní odchází 102 lékařů z 1020. „Nabídla jsem lékařům i individuální jednání. Dochází k velmi kultivované diskuzi, kdy se od lékařů dozvídám, že důvody, proč se k akci připojili, nejsou jen o platech, ale že jsou širší. Diskutujeme o tom, že je nastartovaná reforma a že pan ministr splnil řadu požadavků. Z jednání mám velmi dobrý pocit, ale tím nechci říct, že by situace byla vyřešena,“ poznamenala Jurásková.

Ministr Leoš Heger vyzval ředitele k vnitřním úsporám a zopakoval, že plošné navýšení platů všech lékařů není reálné.

Plošné zvýšení? Nemožné

„Zvýšení skokově není možné. Hledáme v jednotlivých možnostech prostředky, které by se daly ušetřit. Vnitřními opatřeními nebo zvýšením efektivity. Pokud se prostředky najdou, mají ředitelé pokyny k tomu, aby je směřovali převážně do platů, ale zdůrazňuji, že je potřeba je směřovat do platů všech zdravotníků,“ řekl Heger.

Že je tato cesta reálná potvrdila ředitelka Plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. „My jsme připravili řadu opatření, vyrobili jsme rezervu asi dvě stě milionů korun, ze kterých bychom mohli čerpat na mzdy. Ale nechceme to nyní řešit tak, že ti, co vzdorují, ti dostanou peníze, a ti ostatní ne. Chceme je přesvědčit, že v příštím roce, kdy by mohly vzniknout další rezervy reformními kroky, že se jejich situace bude zlepšovat,“ přiblížila Kunová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková.

V Plzni ušetřili na nákupu materiálu a léků, zefektivnili využití přístrojů a ordinací a zredukovali opravy a stavební činnost.

Odmítání služeb by mohl být problém

Na 1. březen se ale připravují i nefakultní nemocnice. Zatímco v některých už jsou hlášeny desítky výpovědí, jinde prý dosud nepadla žádná, například v Českých Budějovicích. „Nevím o tom, že by se ani v údajné druhé vlně připravovaly výpovědi lékařů,“ řekl ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon. Nemá zatím ani žádné informace o tom, že by lékaři chtěli vypovědět dohody o přesčasové činnosti.

Ústřední vojenská nomocnice Praha | Foto: Tomáš Adamec

Právě díky nim lékaři obcházejí zákoník práce, aby mohli odsloužit víc, než povolených sto padesát hodin přesčasů ročně. Podle Lékařského odborového klubu (LOK) je ale běžnou praxí, že lékaři v nemocnicích odslouží za rok i dva tisíce přesčasových hodin.

„V podstatě jakékoli z větších oddělení, které by odmítlo sloužit, by mohlo vytvořit problém. Ale říkám mohlo, protože by záleželo na tom, kolik je tam lékařů a tak dále. Máme určitý počet hodin, který jsou lékaři povinni odsloužit nebo existuje varianta směnného provozu,“ poznamenal Shon.

Heger: Věřím, že ke krizi nedojde

Podle Hegera mají asi dvě třetiny nemocnic nahlášeny jen mírné ztráty lékařů. „Provoz by zvládly celkem bez problémů. Asi jedna třetina nemocni má problémy vážnější. Tam by hrozilo uzavření některých oddělení,“ řekl Heger. Problémy by tak mohly nastat například v nemocnici Na Bulovce, v nemocnici v Plzni nebo v Hradci Králové.

„Pevně věřím, že ke krizi nedojde. A rád bych vzkázal lékařům, že jsme si vědomi toho, že situace v nemocnicích je nepříjemná, ale naplnil jsem už celou řadu požadavků. A byl bych hrozně rád, aby prioritou ve vývoji tentokrát byly nemocnice a samozřejmě platy jejích všech zaměstnanců,“ dodal Heger.

Václava Marešová, Jan Herget, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme