Najdou se ve státním rozpočtu peníze na sociální služby?

Neziskové organizace vyzvaly vládu, aby v souvislosti s projednáváním státního rozpočtu zveřejnila své priority v oblasti sociálních služeb a jasně formulovala podmínky pro fungování neziskového sektoru. Deset subjektů zastřešujících řadu neziskových organizací se obrátilo na ministra pro lidská práva a národností menšiny Michaela Kocába.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denní stacionář pro seniory | Foto: www.nadeje.cz

Na složitý a nejasný systém rozdělování dotací upozorňují zástupci neziskových společností průběžně, aktuální otázkou jsou ale i plánované škrty ve státním rozpočtu a jejich dopad na neziskový sektor. Autoři výzvy se obávají, že rozpočet nebude krácen proporčně a že na to doplatí především právě podpora nestátních neziskových organizací.

Podle Marka Šedivého, ředitele obecně prospěšné společnosti Neziskovky, je problém v tom, že systém rozdělování peněz je nejasný a že ministerstva v poslední době podporují hlavně vlastní organizace, vládní subjekty, peníze jdou také hodně do krajů, a ty opět podporují hlavně své organizace.

"Dopředu nikdy není jasné, kdo ty peníze dostane. Sociální služby, které fungují třeba deset let, v současné době mohou být v situaci že nedostanou peníze a budou muset být omezeny," vysvětlil Šedivý ve vysílání Rádia Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Šedivý, ředitel obecně prospěšné společnosti Neziskovky, a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Hana Frištenská o plánovaných škrtech státu ve výdajích na sociální služby

Na příští rok na sociální služby o polovinu méně než letos

Šedivého slova potvrdila pro Rádio Česko i vedoucí sekretariátu Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Hana Frištenská.

"Je pravda, že tento dotační systém je nepřehledný a komplikovaný a tím, že stát bude mít v příštím roce podstatně méně peněz, hlavně na sociální služby, bude to ještě horší., protože boj o peníze bude v příštím roce ještě tvrdší.," prohlásila Frištenská. Zároveň uvedla, že podle dosavadního plánu má rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí určený pro neziskové sociální služby klesnout v příštím roce o plných 50 procent.

To bude podle Šedivého velká rána pro neziskový sektor. "Hodně neziskovek je závislých na státu. Některé nahrazují to, co by měl dělat stát. Budou se na tu situaci muset připravit. Stát by mohl například dát občanům větší možnosti dárcovství a zvýhodnit je legislativně, aby byli k darům více motivováni," řekl Šedivý.

Konec dobrý...?

Podle Frištenské je však ještě šance, že stát nakonec najde pro sociální služby více peněz, protože rozpočet se bude teprve projednávat v parlamentu.

"I na straně státu, úředníků a politiků jsou lidé, kteří vědí, že neziskové služby, které nedostanou peníze, zaniknou a přitom jsou leckdy nenahraditelné. Stát je roky podporoval dotacemi, akreditoval jejich pracovníky pro poskytování sociálních služeb, to stálo nemalé peníze. Neměl by tedy dopustit jejich zánik," uzavřela Frištenská.

Roman Chlupatý, Alena Adámková, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme