Nájemné může být ode dneška dražší

Ode dneška se podle vyhlášky ministerstva financí může zvýšit nájemné v bytech maximálně o čtyři procenta. Vyhláška dává prostor obcím, aby rozhodly, zda využijí povolené hranice anebo nájemné zdraží jen částečně, případně nemusí na zdražování přistoupit vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předsedy sdružení nájemníků Stanislava Křečka jsou stanoveny i maximální ceny za metr čtvereční u konkrétní kategorie bytu. Proto, pokud majitel nájemné v minulých letech nezdražoval, může ho letos zvýšit i nad povolenou hranici čtyř procent. Informace může podat každá obec.

Dneškem se také mění způsob účtování odběru elektřiny. Zatímco dosud je paušální, tedy stálá platba počítala podle obytných místností, od 1. července je závislá na velikosti hlavního jističe, to znamená garantovaného odběru proudu. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce elektřina nepodraží, naopak pro některé odběratele se mírně zlevní. "Mění se stálé poplatky, za spotřebované kilowatthodiny ke změně nedochází. Navíc oproti předcházejícímu období se ruší veškeré limity spotřeby v nízkém napětí ("noční proud"). Došlo navíc k rozšíření počtu tarifů, takže si každý zákazník může najít tu sazbu, která mu bude lépe vyhovovat."

Dneškem se podle rozhodnutí Českého energetického úřadu také zvyšují ceny zemního plynu. Zvýšení sazeb reaguje především na zdražení této suroviny na světových trzích. Zároveň se tím podle mluvčí úřadu Jarmily Lehnerové postupně narovnávají ceny pro velko- a maloodběratele. Zatím totiž platí podniky za plyn více než domácnosti. Průměrná cena zemního plynu pro spotřebitele se zvýší o 7, 2 procenta. U jednotlivých kategorií spotřebitelů to pak průměrně vypadá takto: velkoodběratelé o 6,4 procenta, střední odběratelé o 5,6, maloodběratelé o 2,3 procenta a domácnosti o 11,7 procenta s tím, že stálé měsíční platby nebudou měněny.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme