Nájemníci a majitelé bytů dostanou základ cenových map

Určení výše místně obvyklého nájemného by mělo být v některých lokalitách jednodušší. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes představí základ takzvaných cenových map. Ty budou vodítkem pro dohodu mezi nájemníky a majiteli bytů tam, kde už skončil regulovaný nájem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Na začátku počítá úřad s jednodušší verzí systému, podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse ale bude cenové mapy postupně doplňovat o další údaje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous vysvětluje principy cenových map nájemného

„Představíme systém, který jsme slíbili, že dáme k dispozici. Je to systém, jehož smyslem a cílem je poskytovat průběžně informace o tom, jakých úrovní nájemné v jednotlivých obcích České republiky dosahuje. Podle mého názoru se jedná o systém unikátní,“ vysvětluje Kalous smysl map.

„Do té doby, než budeme mít dostatek relevantních údajů, budeme vycházet především ze znaleckých posudků. Vycházíme z téměř stovky faktorů, které cenu bytu určují – typ domu, stáří, stav, patro, poloha a dalších,“ dodává.

Podle poslance ČSSD a člena Sdružení na ochranu nájemníků, Stanislava Křečka, ale cenové mapy nemohou nahradit zákon: „Je to krok, který může situaci do jisté míry vylepšit. Samozřejmě to nemůže nahradit zásadní nedostatek, který tady je, že tady není zákon o zvyšování nájemného. Cenové mapy vám jednak neřeknou, jak často se má žalovat a o kolik se může nájemné zvýšit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty na Rádiu Česko byli poslanec ČSSD a člen Sdružení na ochranu nájemníků Stanislav Křeček a Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj

„Cenové mapy mohou přinést jen hrubý obraz území a nemohou posoudit jednotlivou kvalitu bytu, protože i v území, kde bude nějaká cena stanovena, mohou být u bytů propastné rozdíly v kvalitě,“ dodává Křeček.

Postup pro úpravy nájmů po skončení jejich regulace určuje novela občanského zákoníku, kterou letos v únoru schválila sněmovna. Nájemci mají podle novely dva měsíce na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby částku stanovil.

Mapa má být i vodítkem pro soudy

Podkladem pro rozhodování soudů při sporech o výši nájmu mají být právě cenové mapy, připomíná předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba:

„Když teď třeba na Ostravsku nebo na Ústecku spadnou desetitisíce bytů, tak se cenová mapa dostane do určité úrovně. Budou tam všechny byty, kde se nájemné sjednává dohodou, nebo-li ty do toho patří a není to o tom, že jsou v režimu regulace, a vlastně vytvoří základnu pro budoucí vyjednávání.“

Ministerstvo se zástupci nájemníků a majitelů bytů nyní také dokončuje přípravu příručky, která má pomoci předcházet soudním sporům o výši činží po deregulaci. Brožurka seznamuje obe strany se základními paragrafy občanského zákoníku, které se jejich vztahu týkají.

S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Václava Marešová, Tomáš Pavlíček, Květa Moravcová, Lucie Maňourová, Lenka Rafaelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme