Nájemníci společnosti CPI hledají pomoc na ministerstvu

Ministerstvo pro místní rozvoj pomůže nájemníkům s deregulací činží. Ta nastane už za měsíc a půl. Úřady ale nestihly připravit cenovou mapu, podle které se mají řídit případné spory o výši nájemného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chráněné bydlení představuje další krok k samostatnosti | Foto: Fotobanka stock.xchng

Občanské sdružení nájemníků bytů společnosti CPI se proto dnes na ministerstvu dozví, jak mají postupovat v situaci, kdy majitel chce vyšší nájem a neexistuje vodítko, podle kterého je možné ověřit, zda požadovaná částka je přiměřená.

Potvrzuje poslanec Jiří Rusnok, podle kterého se bude mluvit právě o možných žalobách:

„Změny občanského zákoníku a dále také příprava cenových map. Které mají usnadnit rozhodování soudu v případě nějakých nesrovnalostí.“

Společnost CPI je druhý největší vlastník bytů v České republice. Oznámení o zvýšení nájmu od nového roku už dostala většina jejích nájemníků.

Pravidla pro uzavírání nájmů po deregulaci schválila vláda minulý týden. Návrh novely občanského zákoníku má podle vlády vyrovnat vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem tak, aby měli podobná práva. Nově by také v zákoně mělo být vymezené, že pokud se nájemník s majitelem bytu nebudou schopní dohodnout například na výši nájmu, tak se obrátí na soud.

Novela přináší i celou řadu dalších změn. Od ledna například nebude už tak jednoduché jako teď právo k užívání bytu dědit. Pokud nájemník zemře, získá dědic smlouvu automaticky na dobu maximálně dvou let. Pak je na něm, zda se s majitelem bytu dohodne na jejím prodloužení, nebo své bydlení vyřeší jiným způsobem. Časové omezení se ale netýká dětí nebo lidí nad 75 let.

Přísnější budou také pravidla pro nahlášení dalších členů domácnosti pronajímateli. Ten bude moci chtít víc údajů než dosud. Pobyt do dvou měsíců přitom novela pokládá za návštěvu.

Regulace nájmů skončí posledním dnem letošního roku u skoro půl milionu bytů. Další dva roky se bude týkat už jen obyvatel většiny krajských měst, větších sídel ve středních Čechách a také lidí žijících v Praze.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme