Nájemníci svádějí s majitelem domu marný boj

Plíseň, popraskané zdi a zazděná okna. Tak bydlí nájemníci jednoho z domů na Krnovské ulici v Opavě. Majitel domu jim už několik let dělá ze života doslova peklo a podle všeho je chce odsud za každou cenu vystrnadit. Bez toho, aby jim zajistil náhradní byt. Tři rodiny se zatím marně dovolají svého práva a platné nájemní smlouvy. Kvalita bydlení tady připomíná všechno možné, jenom ne začátek 21.století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

historický jídelní stůl

historický jídelní stůl | Foto: Jan Rosenauer

"Tady je vlastně ložnice, kde byl původně dětský pokoj, ale protože tady zazdil okna a oddělil obvodové zdi, tak tady zatéká. Máme strach, že začne padat omítka," ukazuje jeden z řádně platících nájemníků Petr Nohel, jak vypadá odkrytá střecha nad promáčeným stropem. Rozebrané schodiště a stavba další budovy v režii majitele domu - v těsné blízkosti oken.

"V roce 1999 koupil dům, poté jsme museli vyklidit sklepy, sundat sušáky z oken a nepřál si, aby chodily návštěvy, protože je to jeho dům. I rodina. Kdokoliv. Omezil přístup k popelnicím, a když jsme nechávali odpadky přede dveřmi, protože popelnice byly zamčené, chtěl po nás, ať si je necháváme doma. Třeba i čtyři dny. Na jaře zakázal vhazování reklamních letáků do schránek, přičemž letos v březnu se schránky ztratily úplně. V roce 2000 jsme museli sundat televizní antény," vypočítává Nohel.

Krnovská ulice v Opavě | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Pokud by nájemníkům majitel našel jiné, odpovídající bydlení, nikdo z nich by dlouho neváhal.

Dům patří Antonínu Volnému, podnikateli, který se navenek těší vcelku dobré pověsti. Proč zazdívá okna - jasnou odpověď jsme, bohužel, nezískali. Veškeré pokusy o zkontaktování se s Volným totiž ztroskotaly už u sekretářky.

Přehrát

00:00 / 00:00

marné pokusy

Nešťastní obyvatelé domu se obrátili na opavský magistrát. Vždyť přece majitel evidentně porušuje nájemní smlouvu. Nájemníci ale nebyli ze zákona účastníky stavebního řízení a přístavbu, která zrušila okna a znemožnila vytápění plynovými radiátory, nemohli ovlivnit. "V případě nedohody my velmi těžko vstupujeme jako arbitr, abychom řekli: to je ten dobrý a to je ten špatný. Zaprvé to úplně přesně neumíme poznat a zadruhé, abychom tu roli arbitra mohli efektivně hrát, tak by všichni zúčastnění museli přijmout, že jsme ten arbitr a přijmout naše doporučení," poznamenal primátor Zbyněk Stanjura. "K nám už se to dostává ve fázi, kdy velmi často ty možnosti komunikace mezi nimi jsou omezené."

Takže soud...
"Jediná cesta," dodává Jan Vozárik ze Sdružení nájemníků. Každý podobně postižený má s největší pravděpodobností nárok alespoň na slevu z nájmu. A další šance. "Měl by využít té možnosti a prostřednictvím soudu žádat majitele bytu o zajištění náhradního bytu, pokud se tedy stal neobyvatelným."

Minimálně jeden z bytů v dotyčném domě je dlouhodobě neobyvatelný - píše se ve zprávě Krajské hygienické stanice. Právě tuto listinu si nájemníci pečlivě schovávají.

Podobný osud určitě prožívají nejenom obyvatelé domu na Krnovské ulici 11 v Opavě. Většinou se shodují v tom, že poruší-li povinnosti nájemník, je s ním majitel hotov jedna dvě. Komplikuje-li život sám majitel, zastání se dá najít vesměs pouze u soudu, což je ale cesta drahá a nejistá až do samotného konce.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme