Benešová rozhodla o vydání cizince podezřelého z vraždy do Maďarska. O zadrženého usilovalo i Srbsko

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve čtvrtek rozhodla o předání zadrženého Čaby Déra z Česka do Maďarska. O vydání muže podezřelého ze tří nájemných vražd usilovalo také Srbsko. Dér má maďarské i srbské občanství. Benešová upřednostnila Maďarsko mimo jiné po porovnání závažnosti trestné činnosti a výše trestů, která muži v jednotlivých státech hrozí. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržený disponoval padělanými doklady na jinou identitu a dvěma střelnými zbraněmi, municí a tlumičem. Rovněž používal maskovací prostředky, aby změnil vzhled (paruku, brýle). | Foto: Policie ČR | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Hledaného Déra zadrželi čeští policisté 1. března v hotelu Amadeus na pražském Žižkově. Muž měl u sebe padělané doklady, dvě střelné zbraně, tlumič a munici. Podle policie používal maskovací prostředky, aby změnil svůj vzhled. Od zadržení byl v české vazbě.

Osmatřicetiletý cizinec je podezřelý z vražd spáchaných v Amsterdamu, Budapešti a Bělehradě. Původně na něj proto vydalo evropský zatykač i Nizozemsko, které ale následně předalo svůj případ do Maďarska. Pražský městský soud postupně připustil jak předání Déra do Maďarska, tak i jeho vydání do Srbska. Konečné rozhodnutí tak bylo na ministryni.

Cizinec podezřelý z nájemných vražd bude vydán do Maďarska, rozhodl Městský soud v Praze

Číst článek

Ministerstvo ocenilo roli, kterou v Dérově případu sehrál haagský Eurojust. „Uspořádáním koordinačních schůzek mezi zástupci justičních orgánů všech dotčených států umožnil výměnu informací potřebnou pro projednání případu, a urychlil tak celý proces předání pachatele spravedlnosti,“ konstatoval Řepka.

Dér u českého soudu souhlasil pouze s předáním do Maďarska. Uvedl, že v zemi má rodinu. Se srbskou žádostí o extradici zásadně nesouhlasil, své důvody ale nechtěl rozebírat.

Podle maďarských policistů Dér loni v noci na 20. září střelil do hlavy muže za parkovištěm u nákupního centra v Budapešti. Srbská média v lednu zveřejnila videozáznam z bělehradského předměstí, kde vystoupil za bílého dne z auta muž, zastřelil vedle stojícího člověka, znovu nasedl a odjel. Tímto mužem byl údajně také Dér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme