Koronavirem se ve světě nakazilo už přes pět milionů lidí. Španělé budou muset nosit roušky

Na světě se potvrdilo již více než pět milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Vyplývá to z dat specializovaného webu Worldometers. S nemocí covid-19, kterou virus způsobuje, zemřelo podle něj přes 325 000 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace za poslední den přibylo celosvětově nejvíce infikovaných od začátku pandemie. Americká Univerzita Johnse Hopkinse uváděla přes 4,9 milionu případů infekce a přes 324 000 zemřelých.

Sledovali jsme online Praha/Ženeva (Aktualizováno: 19:04 20. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na světě se potvrdilo již více než pět milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 (ilustrační foto). | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

Počet nově nakažených koronavirem v Česku se ve středu zvýšil o 51 lidí. Nárůst za celé úterý byl 61 případů. Od začátku epidemie se v Česku nakazilo 8698 lidí. Přibyli dva mrtví, obětí je celkem 304. Z nemoci se dosud vyléčilo 5818 lidí. V zemi tak aktuálně je 2576 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví ke středečním 17.30.

Nejvíce zasažená je Praha, počet potvrzených případů nákazy tam dnes přesáhl dvoutisícovou hranici. Více než 1000 případů zaznamenaly laboratoře v Moravskoslezském kraji a ve střední Čechách. V přepočtu na 100 000 obyvatel je v metropoli 154 nakažených, v Karlovarském kraji je to 151 nakažených. Nejlépe je na tom v tomto ukazateli Jihočeský kraj, kde je na 100 000 obyvatel zhruba 28 případů nákazy.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov na Karvinsku se pak zvýšil na 113. Nemocných je také šest rodinných příslušníků horníků, uvedl mluvčí moravskoslezských hygieniků Radim Mudra. Kvůli hromadné nákaze nařídili hygienici v dole rozsáhlé testování. Při něm se podařilo odhalit devět desítek nakažených covidem-19.

Podle Worldometer i John Hopkins University je v absolutních číslech nejvíce nakažených ve Spojených státech, kde jejich počet přesáhl 1,5 milionu. Na druhé příčce je v obou případech Rusko, kde počet infikovaných dnes překročil hranici 300 000.

Text pokračuje pod online reportáží.

Řecko zahájí turistickou sezónu 15. června, zdravotníci budou na letištích provádět testy na koronavirus

Číst článek

Worldometers a John Hopkins University se liší v pořadí zemí s třetím, čtvrtým a pátým nejvyšším počtem infikovaných. Podle prvního z nich je pořadí Španělsko, Brazílie a Británie, podle druhého Brazílie, Británie a Španělsko. Na šestém místě je v obou případech Itálie, na sedmém Francie a na osmém Německo. Desítku zemí s nejvyšším počtem infikovaných uzavírají Turecko a Írán.

Roušky ve Španělsku

Co do počtu zemřelých s covidem-19 jsou nejpostiženější zemí rovněž Spojené státy (přes 90 000) následované Británií (přes 35 000) a Itálií (přes 32 000). V Británii za posledních 24 hodin zemřelo podle oficiálních statistik 363 lidí. Počet mrtvých ohlášených za poslední úsek je výrazně nižší než předchozí denní součet, který činil 545 případů, minulou středu zase přibylo 494 mrtvých.

Počet umrtí klesá každý den také ve Španělsku, které chystá rozvolnění některých opatření. Nicméně od čtvrtka budou muset Španělé starší šesti let nosit na veřejnosti ochranné roušky, a to jak ve vnitřních prostorách, tak venku, pokud nebude možné udržet si od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

Podle statistik WHO za posledních 24 hodin po celém světě přibylo 106 000 případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.

Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na středeční tiskové konferenci uvedl, že WHO má v době současného ústupu nákazy v bohatých státech „velké obavy“ z nárůstu případů v nízko- a středněpříjmových zemích. „Stále máme před sebou dlouhou cestu s touto pandemií,“ dodal.

ada, zit, ako, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme