Nakladatelství Fraus stahuje učebnici dějepisu, chce se vyhnout sporům. Za obsahem si, přes kritiku, stojí

Nakladatelství Fraus, součást Nakladatelství Klett, stahuje z trhu učebnici Soudobé dějiny pro 9. třídy a víceletá gymnázia. Knihu kritizoval Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), podle něj obsahuje faktografické a pedagogické chyby. Důvodem pro rozhodnutí o stažení učebnice nebyla kritika obsahu, ale snaha o eliminaci potenciálních soudních sporů, řekl jednatel nakladatelství Lukáš Tykal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina žáků donesla nové paní třídní učitelce květiny

Učebnice byla určená pro 9. třídy a víceletá gymnázia. (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakladatelství podle Tykala považuje publikaci z didaktického hlediska za kvalitní výukový materiál a nijak nerozporuje použití badatelské metody. Ministerstvo školství sdělilo, že o stažení učebnic z trhu rozhoduje soukromé nakladatelství samostatně.

„Nakladatelství Fraus si nepřeje stát uprostřed jakýchkoliv sporů mezi institucemi či fyzickými osobami,“ uvedl Tykal. „Nakladatelství nebude ve věci Soudobých dějin nijak reagovat na komentáře institucí či fyzických osob,“ dodal.

Publikaci, jejíž součástí je učebnice, pracovní sešit a příručka učitele, kritizoval Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Podle něj obsahuje faktografické a pedagogické chyby, jejich výčet zveřejnil již dříve na svém webu. Vedení ÚSTR podle svého vyjádření přijalo zprávu „s potěšením“.

3:33

Nová učebnice dějepisu pracuje s badatelskou metodou. Má naučit žáky práci se zdroji

Číst článek

Podle ministerstva školství učebnice neobsahuje zásadní chyby a není důvod pro odnětí schvalovací doložky. Nicméně ve čtyřech případech doporučilo opravy nepřesností v dalším vydání. „Nakladatelství Fraus je soukromé nakladatelství, které rozhoduje o vydávání a případném stažení jím vydávaných učebnic samostatně,“ uvedla na dotaz mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.

S vyučujícími, kteří momentálně používají k výuce Soudobé dějiny, bude nakladatelství Fraus v kontaktu. „Na vývoji každé výukové sady, a to se týká všech předmětů na základních školách, budeme vždy spolupracovat především s vyučujícími, kteří budou podle těchto učebnic na základních školách reálně učit. V nejbližší době od nás obdrží podrobnější informace o Soudobých dějinách a o licenci k elektronickému produktu,“ uvedl Tykal.

Kritika učebnice ze strany ÚSTR začala poté, co se letos v březnu objevily zprávy o problémech mezi oddělením vzdělávání a vedením ústavu. V reakci na kritiku bránil učebnici její hlavní autor Jaroslav Pinkas. Ve svém článku rozebral komentáře historika Iva Cermana, který učebnici několikrát kritizoval v médiích i na svém blogu.

Ústav obviňuje autory z ideologického zaměření učebnice. Upozornil například na charakteristiku komunistického režimu, ve které autoři zmiňují i pozitivní stránky komunismu. Podle ÚSTR se jedná buď o neznalost učení marxismu-leninismu, nebo o ideologickou motivaci autorů.

„Naprosto odmítáme, že by nová učebnice měla jakýmkoli způsobem propagovat komunismus nebo zlehčovat jeho zločiny. Naopak otevírá řadu témat, o kterých se doposud děti neučily, propojuje výuku s moderními prvky a umožňuje dětem zjistit si co nejvíce informací. Jsme proto rádi, že ministerstvo školství nesmyslnou teorii o obhajobě komunismu nepotvrdilo,“ reagovala před časem šéfredaktorka Nakladatelství Fraus Radka Šmahelová.

Schvalovací doložku uděluje ministerstvo školství učebnicím, které školám proplatí. Před udělením doložky musí mít učebnice nezávislé recenze odborníků. Školy mohou učit podle jakýchkoliv učebnic, bez doložky jim na ně ale ministerstvo nepřispěje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme