Nakladatelství musí stáhnout všechna vydání Hitlerova Mein Kampf

Údajným neoprávněným vydáním Hitlerovy knihy Mein Kampf se dnes zabýval Městský soud v Praze. Žalobu podalo Bavorsko na společnost KMa. Autorská práva k dílu totiž drží bavorské ministerstvo financí. Spor se týká tří různých variant knihy nacistického vůdce, které se na pultech českých knihkupectví v minulých letech objevily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy... | Foto: Jan Profous

Žalovaná strana, tedy nakladatelství KMa, má podle rozhodnutí městského soudu v Praze všechna vydání knihy Mein Kampf stáhnout z prodeje. Současně nemá nikdo nárok na náhradu nákladů řízení, protože žalobce, tedy Bavorsko, byl úspěšný jen z poloviny.

Autorská práva na knihu Adolfa Hitlera patří až do doby uplynutí sedmdesáti let od jeho smrti Bavorsku. Tedy ještě pět let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O knize Mein Kampf mluvil Miroslav Mareš v Odpoledním Radiožurnálu

Proti dnešnímu rozsudku je možné odvolání k vrchnímu soudu v Praze.

Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity si nemyslí, že v roce 2015, po vypršení autorských práv k Hitlerovu dílu, hrozí nějaké masové vydávání Mein Kampfu.

„Já se domnívám, že určití vydavatelé zřejmě sáhnou k tomu a vydají tuto knihu, ale že by to byl nějaký masivní nárůst, to se u nás nedomnívám. Já se domnívám, že by to nebylo ani komerčně úspěšné,“ řekl v Odpoledním Radiožurnálu s tím, že nebezpečnost této knihy pro společnost rok od roku klesá:

„Ta kniha byla napsána v realitě 20. let. Ano, obsahuje určité antisemitské myšlenky, myšleny určité agresivity. Ale domnívám se, že to není tak, že by si někdo tu knihu přečetl a stal se z něho přesvědčený nacista. Musí mít určité předpoklady k tomu, aby si z té knihy vybral to, co on chce,“ doplnil Miroslav Mareš.

Zbyněk Zykmund, Jan Piroch, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme