Náklady na externí služby některým resortům loni a předloni výrazně vzrostly. Podle NKÚ zbytečně

Výdaje některých ministerstev za služby externích poradců a právníků v posledních dvou letech výrazně narostly, zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad, který zároveň konstatoval, že řada výdajů byla zbytečná. Resorty platily extrenistům, ačkoliv zaměstnávaly ve stejném oboru často desítky vlastních lidí. Kontrola se týkala ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Například právě na ministerstvu pro místní rozvoj zaplatili víc než milion korun jedné advokátní kanceláři za sepsání směrnic pro veřejné zakázky. Na dvou příslušných ministerských odborech se přitom tímto tématem zabývalo 48 zaměstnanců.

Bývalý ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (Věci veřejné, LIDEM), který resort v letech 2010 až 2013, kdy si ministerstvo externí služby právníků a poradců za miliony objednalo, vedl, si není pochybení vědom. Resort prý chtěl znát i názory dalších odborníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závěrech NKÚ mluvila moderátorka Veronika Sedláčková s bývalým ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským a se současným šéfem Transparency International Davidem Ondráčkou

„Jestliže ministerská legislativa připravuje nějaký zákon do sněmovny, tak samozřejmě je dobré mít připraven i posudek někoho externího, kterému v té sněmovně je přikládána větší váha,“ uvedl Jankovský.

K argumentu, že to může být způsob, jak vyvést veřejné peníze do soukromých firem, řekl, že pochybení sice nemůže vyloučit, sám se mu však snažil čelit úpravou rozpočtu ministerstva.

„Když já jsem nastupoval, tak bylo na tohle v rámci českého rozpočtu, z národních peněz – to znamená, nebavíme se o evropských penězích – tak tam to bylo dramaticky sníženo,“ uvedl Jankovský, podle nějž se částka za jeho působení na ministerstvu snížila z 90 na 35 milionů.

Kontroloři NKÚ prověřili výdaje za celkem 182,9 milionu korun. Zabývali se útratami ministerstev třeba za odbornou literaturu, kancelářský nábytek, školení zaměstnanců či překlady, nejrychleji však podle jejich závěrů rostly náklady ministerstev u takzvaných konzultačních, poradenských a právních služeb, a to o desítky procent.

Nárůst téměř na dvojnásobek

Třeba u ministerstva pro místní rozvoj činil nárůst v letech 2010 až 2012 44 procent, u ministerstva průmyslu a obchodu se částka zvýšila o 67 procent a u ministerstva životního prostředí o 91 procent.

„Rekordní meziroční růst nákladů na právní, poradenské a konzultační služby zaznamenali kontroloři u MPO – v roce 2011 za ně ministerstvo zaplatilo 42 milionů korun, což je více než dvojnásobek oproti roku 2010,“ konstatuje NKÚ ve své tiskové zprávě.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky NKÚ kontrolou nasvěcuje problém, který se týká kvality a profesionality veřejné správy a její politizace.

„Protože se ukazuje, že právě tím, že je v posledních letech tlak na to – a byl tlak, řekl bych, záměrný na to, aby ta veřejná správa ztrácela schopnost kvalitní oponentury, kvalitní legislativní práce, kvalitní analytické a strategické činnosti, tak to prostě otevřelo prostor pro to, aby se prováděl takzvaný outsourcing a aby se velká část služeb vyvedla ven,“ poznamenal Ondráčka.

Podle něj se však ukazuje, že taková praxe nemusí být pro stát nutně levnější a posudky ani nemusí být objektivnější.

„Protože řada těch odborných posudků a externích poradenství jsou vedená z toho soukromého sektoru, který má jinou optiku, který často může být tažen jinými zájmy, a výsledek obvykle není lepší pro stát a pro veřejný sektor,“ uzavřel Ondráčka.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme