Náklady na léčení rakoviny rostou. VZP hlásí zvýšení o miliardu za dva roky

V Česku přibývá pacientů s rakovinou a rostou i výdaje na její léčbu. Všeobecné zdravotní pojišťovně, která má nejvíc onkologických pacientů, se za poslední dva roky zvýšily náklady o necelou miliardu korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stan proti melanomu na Václavském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Jen léčba zhruba 50 pacientek s rakovinou prsu registrovaných u VZP stála loni přes dvě miliardy korun.

Počet pacientů s onkologickým onemocněním stoupá každý rok o pět procent. Pozitivní zprávou nicméně je, že klesá úmrtnost.

„VZP v posledních letech a zejména v posledním roce velmi intenzivně vyjednává s dodavateli léků a snaží se vést aktivní politiku řízení nákladů,“ vysvětluje Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

VZP upozorňuje, že přibývá pacientů s rakovinou a rostou i náklady na její léčbu. Podrobnosti zjišťovala redaktorka ČRo Lenka Jansová.

Všechny získané slevy a benefity pojišťovna podle jeho slov nechává v segmentu věnovanému léčbě rakoviny, náklady proto nerostou tak rychle, jak by mohly.

Výdaje na léčbu závisí nikoli na konkrétní diagnóze, ale na stadiu nemoci, jak upozorňují onkologové.

První a druhé stadium je podle odborníků relativně levné, může ho vyléčit operace za několik desítek tisíc korun. Léky pro jednoho pacienta ve třetím stadiu ale mohou stát ročně několik tisíc až milion korun.

Včasná diagnóza je důležitá jak pro pojišťovny, tak především pro samotné pacienty. Pravidelné kontroly se přitom podle předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka v Česku podceňují.

„Praktický lékař by se měl jednou za dva roky na pacienta podívat, měl by mu šáhnout na uzliny, případně na prsa, do konečníku, měl by se ho zeptat, jestli nemá někde nějaké krvácení, jestli nemá nejasné teploty,“ říká Vorlíček.

Na základě vyšetření může lékař vyslovit podezření na rakovinu a tím zachránit pacientovi život.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme