Nákup léků na internetu může být riskantní

Dříve lidé prostřednictvím internetu nakupovali především přípravky na hubnutí nebo růst svalů. Dnes už je bohužel situace o mnoho horší - lidé mají zájem také o léky proti vážným nemocem, jako je rakovina nebo třeba deprese. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) proto startuje kampaň, která má o problému vyvolat diskusi a začít ho řešit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Přes internet nakupuje téměř 1.200 000 obyvatel. Velmi často používá internet k nakupování léků zhruba 200 tisíc obyvatel ČR. To je významné číslo a SÚKL se snaží zahajovanou komunikační kampaní upozornit tuto skupinu občanů na možná rizika.

„Snažíme se jim vysvětlit, jak se chránit při nakupování léků přes internet, jak si ověřit, jestli prodávající lékárna je skutečně lékárnou a jestli lék je vůbec lékem, řekl v Ranním interview Radiožurnálu ředitel SÚKL, Martin Beneš.

Údaje z nezávislého demografického průzkumu říkají, že nejčastější nakupující skupinou jsou občané ve věku od 18 do 29 let, dále ženy – u přípravků na hubnutí – do 45 let a u léků proti závažným onemocněním věk není omezen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O riziku nákupu léků přes internet a varující kampani, která má vyvolat diskuzi, mluvil v Ranním interview Radiožurnálu ředitel SÚKL, Martin Beneš

Informace z kampaně se k lidem dostávají prostřednictvím letáků, v prostředcích hromadné dopravy a - hlavně mládeži - prostřednictvím spotů, které budou vysílány v kinech. Nejlepší cestou je zpřístupnění informací přímo na internetu. Kdo chce nakupovat léky po internetu, ať má možnost se zeptat, je-li lék pravý, jestli je lékárna oprávněná.

Při nákupu léků přes internet nejde vždy jen o co nejnižší cenu léku, někdy se chce pacient zcela zbytečně a nesprávně vyhnout návštěvě lékaře nebo lékárníka a využívá možnosti pořídit si lék v jistém utajení. Internet je anonymní a nabídka léků na internetu někdy umožňuje neuvěřitelné.

Padělky se zatím nevyskytují často, ale bude nutná změna legislativy

Počet zachycených padělků zatím kolísá v jednotkách, to znamená do deseti záchytů v každém roce. V desítkách se zatím pohybují i počty nelegálních přípravků, což mohou být léky, které jsou vyrobeny správně, ale byly odcizeny během přepravy. Léky z ukradeného kamionu se pak mohou nabízet prostřednictvím internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nakupování léků na internetu mluvil v Ozvěnách dne prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Zkušenost jiných zemí EU říká, že s ochotou nakupovat léky přes internet stoupá riziko pro uživatele léků. To je důvod, proč kampaň startuje už nyní a ne až dojde k vážným poškozením zdraví nebo dokonce ke ztrátám na životech.

„Nám se zatím velmi efektivně dařilo – u podnětů, které jsme buď dostali nebo jsme k nim došli vlastní činností – likvidovat internetové stránky, které nabízejí buď padělky nebo nelegální léky. Jiná věc je, jestli se nám může dařit postihnout stejně efektivně ty co nabízí padělek nebo nelegální lék,“ popsal Martin Beneš.

Podle něj legislativa bohužel zatím zaostává a bude chtít určitou úpravu, především v oblasti trestního zákoníku. Již nyní je možnost postihnout viníka sankcí za správní delikt ve výši do tří milionů korun.

Květa Moravcová, Petr Král, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme