Nákup Pandurů prověří policie, o případ se zajímá i vláda

O údajnou korupci při nákupu rakouských obrněných transportérů Pandur do Česka se začíná zajímat i vláda a také policie. Podnětem jsou informace zveřejněné v Mladě frontě Dnes. Podle deníku za obchod s pandury údajně dostaly české politické strany provizi ve výši dvou až tří procent z ceny zakázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur II 8x8

Pandur II 8x8 | Foto: Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug

"Domníváme se, že se objevily nové informace a že je povinností policie je zkonfrontovat s tím, na co se policie zaměřila už v roce 2006 a potvrdit, zda mohlo nebo nemohlo dojít k nějakému trestnému činu," řekl mluvčí policejního útvaru pro odhalování korupce Roman Skřepek. Žádné podrobnosti ale prozradit nechtěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí policejního útvaru pro odhalování korupce Roman Skřepek v Odpoledních ozvěnách dne

Dva bývalí manažeři zbrojovky měli údajně jednat i se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Ten se chce proti nařčení bránit.

"Budu požadovat maximální podporu předsedy vlády a ministrů vnitra a spravedlnosti k rozkrytí této záležitosti. Už včera jsem vydal pokyn k vypracování trestního oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy a úplatkářství. Co se týče mé osoby, jsem si naprosto jist, že se jedná o pomluvu případně křivé obvinění," řekl Paroubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ODS Petr Nečas naznačil, že může jít o součást účelové předvolební kampaně

Místopředseda ODS Petr Nečas nevyloučil, že může jít o součást účelové předvolební kampaně. Poukázal taky na údajnou neprofesionalitu některých žurnalistů.

"V případu se jedná o bývalé vyhozené manažery Steyeru, některá jména, která jsou zmiňována tito lidé neříkají, ale redaktor Kroupa jim je podsouvá. Takže to vzbuzuje různé otázky," řekl Nečas. Současně ale dodal, že věc má být vyšetřena a orgány činné v trestním řízení musejí konat.

Paroubek obvinil Kalouska

Podle Jiřího Paroubka stojí za informacemi o nákupu Pandurů strana TOP 09. Šéf ČSSD to ve 20-ti minutách Radiožurnálu řekl Martinovi Veselovskému. Nitky podle Paroubka vedou k lobbistovi Michalu Kuzmiakovi, zbrojaři Richardu Hávovi a přes ně i k místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ten se proti Paroubkovým slovům důrazně ohradil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvacet minut Radiožurnálu s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem

"Je věcí vkusu Jiřího Paroubka, že se vůči mně chce opakovaně vyjadřovat jako zbabělá, prolhaná drbna. Nechám na zvážení posluchačů jak moc jsou ochotni věřit tomu, že se reportéři MF Dnes už před rokem spolčili se zločinným Kalouskem, aby vyšetřovali kauzu pandurů," řekl místopředseda TOP 09.

"Pravděpodobně je to snaha odvést pozornost od skutečného problému. V každém případě je pod úroveň jakéhokoli politika dopouštět se podobného bláznivého tvrzení," prohlásil Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v pořadu Stalo se dnes

Předseda ČSSD na schůzce s premiérem Janem Fischerem navrhl, aby policejní prezident a Nejvyšší státní zástupkyně co nejrychleji zřídili zvláštní vyšetřovací týmy, které by při vyšetřování kauzy spolupracovaly.

Premiér Fischer vyzval novináře Mladé fronty Dnes, aby předložili všechny důkazy co mají policii. V pondělí ráno se kvůli případu Fischer sejde s Nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, policejním prezidentem Oldřichem Martinů a s ministrem vnitra Martinem Pecinou.

Platíme až čtyřikrát víc než vyspělé země

Česká republika nakoupila transportéry od rakouské firmy Steyer. Za 107 Pandurů zaplatí 14,4 miliardy korun. Je to jedna z nejdražších zakázek české armády, ovšem podle názorů některých odborníků tak drahá být zdaleka nemusela.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nákupu Pandurů mluvil na Rádiu Česko korespondent britského odborného časopisu Jane's Defence Weekly Jiří Komínek

Pražský korespondent britského odborného časopisu Jane's Defence Weekly Jiří Komínek tvrdí, že ceny českých armádních zakázek jsou podobné jako v Africe, Asii nebo Latinské Americe. Ve vyspělých zemích Evropy nebo severní Ameriky jsou ale takové ceny zcela výjimečné.

"Ve vyspělých zemích je něco takového výjimka. U nás jakákoli zakázka tohoto typu končí tak, že daňový poplatník zaplatí dva až čtyřikrát víc, než kolik za stejný artikl platí sousední stát," řekl Komínek.

Hlavní důvod je podle něj ten, že od devadesátých let u nás platí zákon, podle kterého může armáda nakupovat novou techniku pouze přes české subjekty, které k tomu mají licenci. Právě kvůli těmto prostředníkům se pak ceny tak navyšují.

"Jejich praktiky jsou naprosto neprůhledné, můžeme se tady bavit o financování jednotlivců i jistých politických stran," uvedl Komínek.

Igor Maňour, Renáta Prátová, Martin Křížek, Šárka Slezáková, Jan Richter, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme