Koupit si můžete cokoli, odmítá ministerstvo, že nové usnesení vlády obsahuje omezení nakupování

Od pátku bude v Česku kvůli epidemii koronaviru omezený pohyb i přes den a lidé budou smět nakupovat jen základní životní potřeby, vyplývá z opatření vlády zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz v úterý upozornil, že do některých obchodů by tak lidé správně chodit neměli. V minulém týdnu kabinet po upozornění médií opravil usnesení, které nechtěně zakazovalo prodej rozlévaných nápojů v restauracích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody,“ odůvodnila kauzu mluvčí ministerstva zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Omezení pro nákupy je součástí opatření, které až na výjimky zakazuje volný pohyb mezi 23.00 a 05.00. Toto omezení odpovídá čtvrtému stupni protiepidemického systému PES, do kterého se Česká republika od pátku podle rozhodnutí vlády přesune.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale po pondělním jednání vlády avizoval, že obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou. Podle dřívějších pravidel mohly zůstat ve čtvrtém stupni PES otevřené právě jen obchody s potravinami, drogistickým zbožím a dalším nezbytným sortimentem.

Česko se v pátek přesune do čtvrtého stupně. Omezí se vycházení, obchody zůstanou otevřené

Číst článek

Nové pondělní opatření zavádí omezení volného pohybu také mezi 05.00 a 23.00 a mezi výjimkami uvádí vedle cest za prací, za rodinou, k lékaři nebo kvůli vyřízení neodkladných úředních záležitostí také cesty nutné k obstarávání základních životních potřeb. 

Opatření výslovně umožňuje nákupy potravin, léků, drogistického zboží nebo krmiv pro zvířata, cesty za nezbytnými finančními a poštovními službami nebo pro pohonné hmoty. Třeba nákup oblečení nebo keramické dárkové sady by tak byl porušením zákazu, upozornily Lidovky.cz.

„Dle usnesení Vlády ČR se od pátku skutečně omezuje volný pohyb osob se zmíněnými výjimkami,“ uvedla nejprve mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová a potvrdila, že všechny obchody a služby zároveň zůstanou otevřené.

„Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody,“ dodala bez dalšího vysvětlení. Později ministerstvo na twitteru uvedlo, že není pravda, že by od pátku omezovalo možnost jít si nakoupit. „Koupit si můžete cokoliv, žádné obchody se neomezují,“ napsal úřad.

Není pravda, že bychom od pátku omezovali možnost jít si nakoupit. Koupit si můžete cokoliv, žádné obchody se neomezují.

20:59 – 15. 12. 2020

17 140

Všechny obchody musejí podle vládního nařízení od pátku stejně jako nyní dodržovat omezení, podle kterého na jednoho zákazníka připadá 15 metrů čtverečních provozní plochy. Lidé tak na vstup do některých obchodů čekají ve frontách. Nadále také zůstane povolený nedělní prodej.

Pytlíková kauza

Minulý týden ve čtvrtek vláda z dříve zavedených omezení odstranila kritizované pravidlo, podle kterého restaurace nesměly prodávat pivo do džbánku a lidé si na vánočních trzích nemohli koupit alkohol v lahvích.

Další nešťastná formulace? Vláda zakázala i prodej kávy s sebou, vyplývá z ‚opraveného‘ nařízení

Číst článek

V nové verzi ale vyhláška zakázala prodej jakýchkoliv rozlévaných nápojů včetně nealkoholických ke konzumaci v restauraci nebo hospodě. Podle ministerstva vnitra šlo o tiskovou chybu, kabinet text usnesení ve čtvrtek opravil.

Čtvrteční opatření zároveň zakázalo prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci mimo prostory restaurací, a to včetně třeba kávy nebo čaje s sebou.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že cílem nařízení je, aby lidé nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem. Lidé ale o víkendu nové pravidlo často nedodržovali, v pondělí ho vláda upravila tak, že umožňuje odnést si z restaurace s sebou nealkoholický nápoj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme