Náledí a sníh trápí motoristy v některých oblastech Česka

Silnice a chodníky ve středních Čechách ráno pokrylo náledí. Několik desítek aut havarovalo a nehody si vyžádaly i těžká zranění. V Moravskoslezském kraji zase komplikuje dopravu husté sněžení. Také tam policisté evidují řadu dopravních komplikací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh | Foto: Tomáš Adamec

Ve středních Čechách na namrzlých silnicích havarovalo několik desítek aut. Nejdramatičtější situace byla ráno na Mělnicku. Na výjezdu z Kralup nad Vltavou směrem na obec Úžice se stala hromadná nehoda zhruba 20 aut. Naštěstí se obešla bez těžkých zranění.

Mnohem hůře dopadla jízda středočeské záchranné služby k pacientovi. Sanitka se u Chlumína na Mělnicku převrátila na namrzlé silnici. Všichni tři záchranáři jsou těžce zraněni a silnice byla ještě hodinu po nehodě neprůjezdná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moravu a Slezsko podle meteorologů zasype další sníh. Jak se obce v horských oblastech připravují? V Ranním interview Rž odpovídal starosta obce Bílá v Beskydech Tomáš Večeřa

Ve středních Čechách se zranilo i několik chodců a cyklistů, kteří s těžkými zlomeninami skončili v nemocnici.

V Moravskoslezském kraji hustě sněží

Husté sněžení od rána komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji. Policisté nejčastěji musí řešit nezodpovědné řidiče kamiónů, kteří nemají zimní výbavu.

Například v Opavě na silnici první třídy u Kajlovce je odstaveno osm kamionů. Provoz na místě řídí policisté. "Problém u kamionů je v tom, že nejsou vybaveny zimními pneumatikami nebo řetězy. V praxi to znamená to, že kopec nevyjedou. Zatím ale není nějaký enormní nárůst nehodovosti," uvedl vedoucí krajského dopravního inspektorátu Jiří Zlý.

Severovýchod ČR čeká sněhová nadílka

Moravu a Slezsko dnes zasype další sníh. Předpovídají to meteorologové. Až patnácticentimetrová nadílka potrápí hlavně motoristy. Do konce týdne by mělo napadnout až 40 centimetrů sněhu.

Obce v horských oblastech jsou na sněhovou nadílku většinou připravené. Například v obci Bílá v Beskydech, která leží zhruba ve výšce 700 metrů nad mořem, napadlo v noci 10 cm sněhu.

"V letošním roce je u nás zatím asi jen 25 cm sněhu. Jsme zvyklí na podstatně větší přívaly a dokážeme si s tím poradit. Během zimy je to většinou více než metr sněhu. Naše obec je také provozovatelem vleků, takže to přináší i nějaké peníze pro obec," uvedl starosta Bílé Tomáš Večeřa.

Obec Bílá i její okolí jsou pověstné výpadky elektrické energie. Nejvíce je podle starosty postihly během říjnové sněhové kalamity, kdy centrum bylo 4 dny bez elektřiny a osady mnohem déle. "Řešíme to vždy formou generátorů, které lidem zapůjčujeme."

Katka Brezovská, Nikola Bojčev, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme