Archeologové našli na Znojemsku pravěkou sošku berana. Mohla sloužit k rituálům, nebo jako hračka

Odborníci z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity našli spolu se studenty archeologie na nalezišti v Těšeticích-Kyjovicích na Znojemsku jedinečnou pravěkou sošku berana, která zřejmě sloužila k rituálním účelům. Odkryli také hrob ze starší doby železné plný keramiky, šperků i masité potravy. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hliněná soška zvířete pochází podle odborníků z neolitu, tedy z mladší doby kamenné. Podle detailů na hlavě a stylizovaného pohlaví předpokládají, že zobrazuje berana.

Vrak starověké lodi u Antikythéry je zdrojem pokladů nedozírné ceny už sto let. Průzkum stále není hotov

Číst článek

„Sošky nebo plastiky se příliš často na nalezištích neobjevují, a když ano, jde o jedinečnou věc. Tato nalezená plastika berana je unikátní navíc tím, že je záměrně poškozená. Figurka má zřejmě úmyslně odlomené rohy, končetiny a deformovaná varlata a může tak představovat doklad rituálu, během kterého byla plastika zničena,“ uvedl vedoucí výzkumu Peter Tóth.

„Vzhledem k tomu, že živá zvířata měla v tehdejší společnosti vysokou hodnotu, záměrné zničení plastiky mohlo symbolizovat jeho usmrcení v rámci vykonávání rituálu,“ vysvětluje příčinu zničení vedoucí výzkumu.

Doplnil, že kromě posvátného účelu mohla figurka sloužit také každodennímu použití, například jako dětská hračka.

Na stejném nalezišti pak archeologové našli halštatský hrob ze starší doby železné, v němž měl zemřelý bohatou výbavu keramiky, šperků i masité potravy. Nalezené předměty nyní budou odborníci zkoumat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme