Náměšť se bouří proti rušení letecké základny

Náměšť nad Oslavou i celý kraj Vysočina se bouří proti záměru zrušit tamní vojenskou leteckou základnu. Zástupci města a kraje se především obávají velkého nárůstu nezaměstnanosti: jen v Náměšti a jejím okolí by o práci měla přijít minimálně tisícovka lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mig-29 | Foto: Jan Kouba

Základna byla ještě před půl rokem zařazena do pilotního projektu profesionalizace armády a postavily se tam nové objekty za milionové částky. Kvůli rozpočtovým škrtům ale nyní bylo rozhodnuto, že v listopadu ukončí činnost a v Náměšti zůstane jen letiště.

Členové zastupitelstva v Náměšti nad Oslavou a starostové obcí náměšťského regionu žádají zachování tamní 32. základny taktického letectva. Premiéra vyzývají, aby veřejně vysvětlil, proč ke změnám v koncepci armády došlo, a na vládu se obracejí s žádostí o vytvoření koncepčního programu pro zdejší region, pokud základna skutečně zrušena bude.

Také podle krajského hejtmana Františka Dohnala bude mít rozhodnutí ministerstva obrany vážné důsledky pro zaměstnanost v tomto mikroregionu. "Letecká základna byla prakticky největším zaměstnavatelem široko daleko. Ve chvíli, kdy skončí, přinese to nejenom ztrátu zaměstnání přímo na letecké základně, ale samozřejmě to velmi výrazně negativně ovlivní ekonomické dění v celém mikroregionu. Protože ztráta zaměstnání se projeví snížením koupěschopnosti obyvatel, je to i záležitost různých drobných firem, které byly více či méně provázány s fungující základnou."

Ani náčelník generálního štábu armády Pavel Štefka není rozhodnutím ministerstva obrany nadšen. Akceptuje ho však, protože kvůli úsporným opatřením budou resortu chybět miliardy korun. "Osm miliard pro rok 2004 a každý další rok 10-12 miliard, které budou chybět v rozpočtu ministerstva obrany, musí mít nějaký dopad. Pokud hovoříme o náměšťské základně, ta stojí ročně asi jednu miliardu korun. To znamená, že nám chybí osmkrát tolik, co stojí jedna základna. Takže je logické, že nějakým způsobem musíme redukovat organizační strukturu."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme