Náměstek Danda: Administrativní zátěž by měla klesnout

Administrativní zátěž podnikatelů má do roku 2012 klesnout o čtvrtinu. Vláda chce zrušit některá nadbytečná opatření a zpřísnit metodiku měření této zátěže. Zátěží se rozumějí náklady, které musejí podnikatelé vynakládat na splnění informačních povinností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu a předsedy Sdružení podnikatelů ČR Bedřicha Dandy je administrativní zátěž velkým problémem. „Za dvacet let vzniklo mnoho předpisů a vyhlášek, a s tím souvisejících formulářů, které brání podnikání,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podnikatelské zátěži s náměstkem ministra průmyslu a obchodu a předsedou Sdružení podnikatelů ČR Bedřichem Dandou.

„Založil jsem expertní skupinu při naší sekci, která vytipovala jednadvacet bodů a předložila je panu ministrovi a budeme pracovat na jejich odstraňování,“ vysvětluje.

Jak náměstek tvrdí, jednou z nesmyslných záležitostí je například povinnost řezníka napsat na balíček salámu čas a datum, kdy ho zákazníkovi nařezal.

Některá nařízení prý půjdou zrušit rychle, jiná budou trvat déle. „Něco je nařízení vlády, které by šlo relativně rychle zrušit. Něco je vyhláška, která by šla pomaleji, a něco je zákon, což je v nejlepším případě na rok. Máme zpracované materiály, které budeme předkládat různým resortům,“ tvrdí Danda.

Jak také předseda sdružení a náměstek Danda doplňuje, administrativní zátěž se vypočítává v penězích, to je však prý nutné změnit. „My ale musíme vyhodnocovat v čase. Někdo má za hodinu 150 korun a pak třeba advokát 4 tisíce.“

S ostatními zeměmi prý nelze srovnávat z toho důvodu, že neprošly čtyřiceti lety komunismu, říká Bedřich Danda.

Zátěž ukládá podnikatelům stát prostřednictvím právních předpisů. Součástí jsou i informace povinně poskytované třetím stranám, například odborům nebo spotřebitelům.

Václav Sochor, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme