Náměstek Husák nerezignoval kvůli vazbám na Janouška, tvrdí šéf policie

Policejní prezident Petr Lessy se omluvil za chyby, kterých se dopustili jeho podřízení během zásahu u páteční nehody Romana Janouška, a vyzval svého náměstka Vladislava Husáka i ředitele pražské policie Martina Vondráška k rezignaci. Husák už svůj odchod oznámil, šéf policie Lessy ale popírá, že to bylo kvůli vazbám Husáka na kontroverzního podnikatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy (vlevo) přijal rezignaci svého náměstka pro vnější službu Vladislava Husáka | Zdroj: ČTK

Jaká nejzávažnější pochybení na straně zasahujících policistů zjistila prověrka?

Odvíjí se to už od onoho začátku omezení osobní svobody podezřelého pana Janouška. De facto byl uplatněn institut zadržení podle ustanovení § 76 1 trestního řádu, přesto de iure toto policie neprovedla, neprovedla o tom záznamy, nevyrozuměla o tom státního zástupce a odtud se nabaluje jako sněhová koule řada pochybení, které se v té věci staly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl policejní prezident Petr Lessy

Máte podezření, že tam došlo k nějakému ovlivnění policistů?

Nemám podezření, ale nemohu to vyloučit. Proto jsem na základě doporučení i závěrů úřadu vnitřní kontroly, který mě včera seznámil s těmito zjištěními, doporučil, aby byl prověřen tento podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů, jestli nestandardní chování policistů na místě této události nemohl někdo ovlivnit.

Mohl to být třeba váš náměstek Vladislav Husák, který odchází a o němž se už dlouhodobě spekuluje, že měl kontakty s Romanem Janouškem?

Toto bych téměř mohl vyloučit. Média udělala jakousi zkratku, pan náměstek Husák nerezignoval v souvislosti se šetřením této nehody, ale už po asi třech měsících znovu upozornil, že jeho stálé spojování s návštěvou Obecního domu, kde a propos pan Janoušek vůbec nebyl, se nezakládá na pravdě a na můj dotaz pan náměstek Husák odpověděl, že pana Janouška už velmi dlouhou dobu neviděl, ani si s ním netelefonoval. Proto u pana Husáka nemám toto podezření v žádném případě.

Jak tedy zdůvodnil rezignaci? Že ztratil důvěryhodnost v očích veřejnosti?

Já jsem to uváděl jako příklad postupu manažera, kterému více než lpění na své funkci záleží na dobrém jménu Policie ČR. Pan náměstek Husák mi pouze oznámil, že znovu nabízí rezignaci, protože nechce být dále spojován s různými vazbami na Prahu a tím, aby očerňoval Policii ČR.

Já si tohoto přístupu nesmírně vážím, protože u pana Husáka není absolutně žádná indicie, že by měl nějakou spojitost se šetřením této dopravní nehody.

Policejní prezident: Vyšetřování Janouškovy nehody je plné chyb

Číst článek

Myslíte, že by setrvání Vladislava Husáka mohlo očernit policii?

Vidíme to z různých mediálních vystoupení, komentářů novinářů neustále se k tomu vyjadřujících a pan náměstek Husákovi říká, že raději bude na jiném místě, než aby tady škodil v této své pozici policii. V tento okamžik není žádná indicie, že by pan náměstek jakkoli vstupoval do šetření nehody, nebo že by vůbec v této věci s někým prováděl nějaké konzultace.

Vyzval jste šéfa pražské policie, aby zvážil svou odpovědnost v případu. Očekáváte, že rezignuje na svou funkci?

Já jsem to právě uváděl v souvislosti s odpovědným chováním policejního manažera, protože žádný z nás nemá tyto funkce natrvalo a musí počítat s tím, že jestliže se objeví nějaká objektivní odpovědnost, tak kromě toho, že máme jako manažeři své pravomoci, tak máme taky svoje odpovědnosti.

V tomto okamžiku tady mám podezření na selhání systému u pražské policie. Protože přece není možné, aby během čtyř hodin v běžný pracovní den se o tom nikdo z managementu Policie ČR krajského ředitelství v Praze nedozvěděl a neučinil kroky k tomu, aby ten chybný stav byl napraven.

I proto budou případ vyšetřovat hradečtí policisté? Nevěříte těm pražským, co se týká případu pana Janouška?

Ne, že bych nevěřil pražským kolegům, ale přesto chci, aby to bylo naprosto transparentní. Na začátku před tímto přípravným řízení se vyskytly určité pochybnosti o práci pražské policie, tak chci, aby nebylo napadáno a zpochybňováno další šetření pražské policie. Proto jsem to dnešního dne rozhodl a předal policejnímu orgánu krajského ředitelství Královéhradeckého kraje.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme