Náměstek ministra: dozorce pochybil, ale za sebevraždu Otakara T. nemůže

Ostraha pankrácké vazební věznice se dopustila vícero chyb, když měla ohlídat muže podezřelého z vraždy devítileté dívky z pražské Troji. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by měl být za sebevraždu Otakara T. potrestán jak dozorce, tak vedoucí oddělení výkonu vazby, ale i zástupce ředitele věznice. Bývalý ředitel vazební věznice Radek Kutiš, který funkci před několika dny sám položil, by podle ministra navíc neměl v budoucnosti zastávat vedoucí místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Volák | Zdroj: ČTK

Nové inkriminující okolnosti zjistili kontroloři ministerstva spravedlnosti a odhalili je společně s novináři. Vězeňská služba na ně sice také upozornila, ale až týden poté, co předala ministrovi spravedlnosti oficiální zprávu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Jiří Pospíšil o pochybení v pankrácké věznici v Ozvěnách dne.mp3

„Oficiální zpráva, kterou jsem dostal na přelomu března a dubna tyto informace neobsahovala. Teprve až následné doplnění týden poté obsahovalo některá pochybení. Jsem překvapen liknavým přístupem při vyšetřování této kauzy,“ řekl Pospíšil.

Ministr Pospíšil je přesvědčen, že se jednalo o nedbalost, nikoliv o snahu něco ututlat: „Takové dotazy jsem velmi sugestivně kladl i generálnímu řediteli vězeňské služby během minulého týdne. Možná na základě těchto radikálních dotazů pan Kutiš v pátek ráno sám odešel z funkce ředitele věznice.“

V případu sebevraždy totiž podle ministra chybovala vězeňská služba i dozorce. Šéf rezortu Pospíšil kritizuje jak přístup věznice a určitou neochotu záležitost vysvětlit veřejnosti, ale zejména pochybení na místě:

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

„Domnívám se, že byl nevhodně stanovený interval kontrol na cele obviněného Otakara T. Interval stanovený vazební věznicí Pankrác byl jedna hodina. Podle mého názoru, který jsem konfrontoval s odborníky z praxe byl tento interval dosti dlouhý. V obdobných případech se obvykle stanovuje kratší interval na dobu třiceti minut.“

Případ bude mít personální dopady na všech úrovních

Toto rozhodnutí sice neporušuje zákon ani podzákonný předpis, ale podle Pospíšila by v takto citlivém případu podezření z vraždy a znásilnění měly být kontroly pravidelnější a častější.

Případ bude mít personální dopady. Kromě odchodu ředitele Vazební věznice Pankrác čelí kázeňskému řízení i zástupce ředitele, vedoucí oddělení výkonu vazby a zmíněný dozorce. U všech pak dojde k prověření, zda nespáchali trestný čin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nikola Bojčev o závěrech ministerstva spravedlnosti v případu Otakara T. v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Zda budou dotyční potrestáni je ale v kompetenci vězeňské služby, nikoliv ministerstva. To pouze konstatovalo, k jakým pochybením ze strany vězeňské služby a z jakého důvodu došlo. Podle Pospíšila nedodržela vězeňská služba časy kontrol vězně.

„Dozorce konající službu v noci z 20. na 21. 3. nedodržel stanovený interval kontrol cely Otakara T., který neměl být delší než jedna hodina. Z kamerových záznamů vyplývá, že při odhalení sebevražedného pokusu byl dozorce v prodlení 21 minut,“ dodal Pospíšil.

Vězeňská služba ale tvrdila, že zabránit sebevraždě muže obviněného z vraždy devítileté holčičky z pražské Troji nebylo možné. Obviněný byl podle ní pod maximální možnou kontrolou, jakou umožňují české zákony, měl odpovídající celu a vstupní rozhovor s psycholožkou neprokázal sebevražedné sklony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Volák o pochybení vězeňské služby ve Stalo se dnes.mp3

Dozorci podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka nelze vyčítat, že se obviněný pokusil spáchat sebevraždu: „Obviněný byl nezvratně rozhodnutý sebevraždu spáchat, pokus se dal možná ztížit, ale rozhodně se mu nedalo zabránit. Nikdo dozorci nevyčítá, že nezabránil sebevraždě, pouze nedodržel služební povinnosti.“

Současně byl porušen zákon o výkonu vazby o umísťování obviněných. Pochybení bylo podle ministerstva formálního charakteru a nemělo žádnou příčinnou souvislost se sebevraždou obviněného.

„Zákon o výkonu vazby stanovuje, že nesmějí být umísťováni prvotrestaní s recidivisty. Druhý obviněný na cele byl dosud netrestaný občan Vietnamské republiky, přitom obviněný Otakar T. byl třikrát odsouzený recidivista a ve vazbě byl počtvrté,“ říká Volák.

Dozorce se zpozdil při kontrole cely Otakara T. o 20 minut.

Ministerstvo spravedlnosti ale při prověření dostupných dokumentů zjistilo, že se dozorce zpozdil při kontrole cely Otakara T. kvůli kávě. Náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák potvrdil, že službu konající dozorce se k pochybení přiznal:

„Já jsem s ním osobně mluvil a považuji to za fatální selhání. Řekl mi, jak to bylo: odešel a udělal si kávu na jiném oddíle. On se k tomu přiznal a vyplývá to i z důkazů, které máme shromážděny.“

Náměstek ministra Daniel Volák se s Pospíšilem shodl v tom, že adekvátní interval kontrol by byl v tomto případě půlhodinový, ne hodinový:

Vazební věznice Pankrác | Foto: Filip Jandourek

„Ve srovnání s jiným vězněm na témže oddíle na témže patře 5 metrů diagonálně nic nebránilo tomu, aby stejná bezpečností opatření byla přijata pro obviněného Otakara T. V tomto ohledu vidíme zásadní pochybení, kdy pracovník Vazební věznice Pankrác stanovil nevhodně interval kontrol.“

Podle zjištění ministerstva spravedlnosti kontroloval dozorce obviněného o více než 20 minut později, takže kontrola proběhla po hodině a 20 minutách. K sebevraždě došlo v mezidobí.

Vězeňská služba se zatím k závěrům ministerstva nevyjádřila.Ředitel pankrácké vazební věznice pouze vzkázal po tiskové mluvčí, že je záležitost příliš čerstvá, aby se k ní mohl vyjádřit.

Otakar T. obviněný z vraždy devítileté Anny se pokusil o sebevraždu v noci na 21. března. Zraněním následně i přes snahu lékařů podlehl.

Renáta Prátová, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme