Náměstek ministra vnitra Vacek odstupuje z funkce

Náměstek ministra vnitra Jiří Vacek se rozhodl podat demisi. Reaguje tak na zjištění novinářů, že neoprávněně používal titul inženýr a že dokonce nemůže doložit ani své středoškolské vzdělání. Zároveň rezignuje i na funkci předsedy liberecké pobočky KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Vacek | Foto: www.youngprimitive.cz

K odstoupení nedávno vyzvala Vacka jeho strana - KDU-ČSL. Dala mu ultimatum do středy s tím, že jestli se mu nepodaří doklady o získané maturitě sehnat, vyzve ho ve čtvrtek celostátní výbor křesťanských demokratů, aby zvážil své setrvání ve funkci.

Vacek ale už dnes svolal tiskovou konferenci, na které oznámil rezignaci. Prohlásil, že se už se sice se svými právníky blíží k nalezení příslušných dokladů o vzdělání, ale daný termín splnit nemůže. "Rezignací chci předejít poškozování dobrého jména strany," řekl Vacek novinářům.

Dopis s rezignací k 16. únoru chce Vacek poslat svému resortnímu šéfovi Františku Bublanovi i předsedovi lidovců Miroslavu Kalouskovi. K zítřejšímu dni odstupuje i z funkce šéfa KDU-ČL v Libereckém kraji. Krajská organizace přitom Vacka na konci ledna ve funkci potvrdila, i když už tehdy bylo jasné, že maturitu nemá.

Kalousek vnímá Vackovu rezignaci jako čestný krok. "Já si nesmírně vážím jak pana Vacka, tak jeho kroku. Dál zůstává velmi ceněným odborníkem na poli sociálně-patologických jevů a jeho krok je krokem čestného muže." Jednání o tom, zda KDU-ČSL navrhne do Vackem uvolněného křesla náměstka ministra vnitra jiného svého muže, zatím není podle Kalouska aktuální.

Vacek přiznal, že k podání demise přispěl i termín, který mu lidovci dali k doložení důkazů o vystudovaných školách. "Ty jsem nedoložil, takže je normální, že z toho vyvodím důsledky," dodal Vacek. Zároveň poznamenal, že přijetím funkce náměstka udělal chybu.

Lidovci nominovali Vacka do funkce náměstka ministra vnitra jako odborníka na drogovou problematiku. Nevěděli ale, že střední školu v Česku nedokončil. Vacek přitom veřejně hovořil o tom, že má titul inženýra. Již dříve uvedl, že pracoval jako stavbyvedoucí ve Rwandě a Německu, kde se titul inženýr používá naprosto běžně pro "lidi, kteří tu stavbu dělají".

Na dnešní tiskové konferenci Vacek připustil, že udělal chybu, když mluvil o dokončené střední škole. Začal prý kdysi studovat průmyslovou školu, nikdy ji ale nedokončil. Na technické škole v Německu prý však absolvoval večerní kurzy jako stavbyvedoucí. Tvrdí, že to jeho právníci dokážou. Proti kampani médií se chce bránit soudní cestou, protože podle něj založena na nepravdivých tvrzeních.

Vacek, hlavní autor nekompromisní politiky KDU-ČSL vůči drogám, v roce 1968 emigroval do Německa, kde strávil dvacet let. Sedmým náměstkem ministra vnitra Františka Bublana (za ČSSD) se stal letos v lednu na základě koaliční dohody mezi ČSSD, KDU-ČSL a Unií svobody-DEU.

Bublan připustil, že Vacka ve svém úřadě nechtěl, ale lidovci mu jiného kandidáta nenavrhli. Vacek podle ministra by mohl mít kvůli vzdělání problémy, až začne platit zákon o státní službě. Potíže by mohl mít také se svou bezpečnostní prověrkou. Vnitro už mu kvůli chybějící maturitě snížilo plat.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme