Náměstí Jiřího z Poděbrad se velké rekonstrukce nedočká. Praha 3 plánuje pouze jednotlivé opravy

Praha 3 zastaví přípravu velké rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad podle projektu z přelomu tisíciletí. Proti jeho realizaci se v úterý postavili opoziční zastupitelé městské části a část zastupitelů z koalice. Vedení radnice má do příštího jednání zastupitelstva předložit plán dílčích úprav náměstí. Podle zastupitelů, kteří s rekonstrukcí nesouhlasili, je projekt zastaralý, příliš nákladný a znamenal by zabetonování zelených ploch.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské náměstí Jiřího z Poděbrad | Foto: Filip Jandourek

Mezi obhájce projektu patřila starostka městské části Vladislava Hujová z TOP 09 s odůvodněním, že respektovala rozhodnutí minulých vedení radnice.

Za čtyři roky se podle ní nedá zvládnout tak náročný projekt, proto je riziko, že nové vedení bude každé čtyři roky začínat od začátku, pokud rozhodnutí předchůdců shodí ze stolu.

Místo opravy náměstí třeba rekonstrukce domů

Podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) sobě), který zrušení rekonstrukce předložil, si v Praze 3 zaslouží investice zanedbanější prostranství ve spodní části Žižkova.

Koalice v Praze 3

V Praze 3 vládne koalice TOP 09, ODS a ČSSD. Komunální volby v roce 2014 vyhrála kandidátka Žižkov (nejen) sobě, která sdružovala Zelené, Starosty a KDU-ČSL, kteří se však před několika měsíci oddělili a ustavili vlastní zastupitelský klub. V zastupitelstvu městské části sedí ještě zastupitelé ze Strany svobodných občanů, KSČM a Volby pro město.

Náměstí Jiřího z Poděbrad podle Stropnického potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu starého mobiliáře, který nebyl vyměněn kvůli čekání na komplexní rekonstrukci náměstí.

„Místo toho nyní rada připraví alternativní plán dílčích oprav náměstí podle požadavků občanů a desítky milionů korun, které by jinak tento projekt spolkl, může nyní Praha 3 věnovat na rekonstrukce panelových domů a veřejných prostranství zejména v dolní části Žižkova," uvedla zastupitelka Irena Ropková z ČSSD.

Náklady 75 milionů korun

Náklady na projekt byly stanovené na 75 milionů korun. Stávající vedení radnice mělo v plánu investovat do komplexní rekonstrukce 20 milionů korun a zbytek chtělo získat od hlavního města, to ale finanční podporu městské části neposkytlo.

V lednu 2014 minulá vedení metropole a městské části uzavřela memorandum o spolupráci a podpoře projektu. Od té doby se však situace nikam neposunula. Podle plánu minulého vedení radnice se mělo začít s realizací projektu už v roce 2015.

V minulosti se v souvislosti s úpravami mluvilo o vybudování podzemního parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun. Od záměru ale radnice už dřív ustoupila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme