Náměstkem ředitele Ústavu pro studium totalit bude Jan Kalous

Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman vybral do funkce svého prvního náměstka historika a šéfa odboru zkoumání Jana Kalouse. Herman to řekl ve vysílání Rádia Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Nový ředitel ÚSTR dnes představil personální změny v ústavu a své priority pro nejbližší období. Proslýchalo se, že jeho prvním náměstkem by se mohl stát bývalý šéf ústavu Pavel Žáček, to ale Herman nepotvrdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Danielem Hermanem pro Rádio Česko

„Včera jsem jmenoval prvním náměstkem pana doktora Jana Kalouse a dnes při tiskové konferenci s tím seznámím i veřejnost,“ uvedl Herman už dopoledne pro Rádio Česko.

Po svém nástupu do vedení ústavu v polovině srpna Herman povolal několik lidí z éry prvního ředitele Žáčka, mimo jiné odvolaného šéfa kanceláře ředitele Patrika Košického nebo ekonomického náměstka René Schreiera. Oba sesadil z funkcí bývalý ředitel ústavu Jiří Pernes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svých prioritách v čele Ústavu pro studium totalitních režimů hovořil Daniel Herman i v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Herman to vysvětlil snahou zachovat kontinuitu: „Ústav byl založen velmi správně a akcent byl postaven na zpřístupňování materiálů z doby bývalého režimu tak, aby se široká veřejnost měla možnost dozvědět autentické skutečnosti. Pan doktor Žáček jako zakladatel a první ředitel nastartoval tuto instituci velice správným směrem a já bych rozhodně chtěl na této linii dále pokračovat.“

Za svou prioritu číslo jedna v čele úřadu Herman považuje finanční stabilitu. „To znamená udržení vyrovnaného letošního rozpočtu a velice odpovědný přístup k příštímu roku. Mantinely, mezi kterými se pohybujeme, jsou zúžené, prožíváme období ekonomické krize, což se projevuje ve všech oblastech řízení státu, takže naše rozpočtová kapitola není výjimkou,“ připomněl.

Ředitel vypsal novou soutěž na šéfa archivu

Dnes také Herman vyhlásil také nový konkurz na ředitele Archivu bezpečnostních složek, který pod ústav spadá a spravuje mimo jiné materiály komunistické státní bezpečnosti. Původní soutěž po svém nástupu do funkce zrušil, což se nelíbilo třem kandidátům, kteří se do řízení přihlásili. Ohradila se proti tomu také ohradila část členů Rady ústavu.

Řízení bylo vyhlášeno v době, kdy ÚSTR vedl prozatímní ředitel Zdeněk Hazdra. Ten odvolal šéfa archivu Ladislava Bukovszkého kvůli nespokojenosti s jeho prací. Podle některých úvah v médiích chtěl Herman vyhlášením nové soutěže napomoci k návratu Bukovszkého. To ale ředitel ve vysílání Rádia Česko označil za spekulace.

Daniel Herman před studiem RW | Foto: Radio Wave

„Snažím se jít naprosto transparentní cestou, to znamená ve výběrovém řízení, které dnes vyhlašujeme, jsou zástupci Archivní správy ministerstva vnitra, Národního archivu, Národního bezpečnostního úřadu a další osobnosti vážené ve světě archivářů, takže tady není možné vůbec pochybovat o transparentnosti a odbornosti,“ uvedl Herman.

„Co se týká zrušeného výběrového řízení, tam jsem postrádal určité důležité komponenty, například manažerské zkušenosti, akcent na jazykové schopnosti. A je nestandardní, že ředitel archivu, který má být nejbližším spolupracovníkem ředitelem ústavu, mel být vybrán v den otevírání obálek při výběrovém řízení na ředitele ústavu. To znamená, že ředitel ústavu neměl absolutně možnost jakkoliv se na tom podílet,“ podotkl ředitel ÚSTR.

Zájemci o funkci ředitele archivu se podle něj mají hlásit do 15. října, s nástupem nového šéfa do funkce se počítá od 1. ledna příštího roku.

Martin Hromádka, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme