Kauza sportovních dotací. Soud poslal do vazby Peltu i náměstkyni Kratochvílovou

V souvislosti s vyšetřováním možného zneužití sportovních dotací z ministerstva školství byla zproštěna výkonu své služby náměstkyně ministryně školství pro sport Simona Kratochvílová, informovala vedoucí tiskového oddělení ministerstva Klára Bílá. Soud ji navíc krátce před polednem poslal do vazby. Do vazební cely pak odpoledne poslal soud i šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu.

Praha (Aktualizováno: 17:10 5. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eskorta přivádí šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu k soudu. | Zdroj: ČTK

Soud poslal v pátek náměstkyni ministryně školství do vazby. Vyhověl tak návrhu žalobců, kteří se obávali, že by na svobodě mohla pokračovat v trestné činnosti. "Podal jsem jeden návrh na vzetí do vazby koluzní a předstižné. Soud mému návrhu v plném rozsahu vyhověl," řekl serveru iROZHLAS.cz žalobce Ondřej Trčka.

Soud poslal v pátek odpoledne do vazby také šéfa fotbalové asociace Peltu. „K návrhu na vazbu, který byl v této věci podán, rozhodl soud tak, že vzal obviněného do vazby. Konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné a rozhodl o vazebních důvodech. Jsou zde důvody vazby koluzní a vazby předstižné," řekl serveru iROZHLAS.cz Trčka.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta podal proti uvalení vazby stížnost k pražskému městskému soudu. Pro iSportTV to řekl jeho právník.

Podle žalobce i soudu panují obavy, že budou obvinění ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost. Vedle Kratochvílové a Pelty je v kauze obviněn také bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu Zdeněk Bříza.

Kratochvílová se podle informací serveru Seznam.cz domlouvala na přípravě dotačních programů s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

Podle informací ČTK zahájila policie v souvislosti s vyšetřováním trestní stíhání náměstkyně a bývalého šéfa odboru sportu na ministerstvu školství Zdeňka Břízy. Bříza bude podle Bílé s platností od úterý 9. května odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra. Ministerstvo zároveň rozhodlo o ukončení dohody o pracovní činnosti s pražským zastupitelem Karlem Březinou (ČSSD), který byl v souvislosti s případem mezi zadrženými.

Další informace o postupu sekce k zajištění financování sportovních klubů oznámí ministerstvo v úterý.

Žalobci chtějí kvůli sportovním dotacím vazbu pro šéfa fotbalového svazu Peltu

Číst článek

Žalobci ve čtvrtek navrhli vazbu pro dva obviněné - Kratochvílovou a Peltu. V pátek o ni rozhoduje soud. Podle Peltova advokáta Bronislava Šeráka je nejvyšší muž českého fotbalu podezřelý z toho, že naváděl další dva obviněné - Kratochvílovou a Břízu, jak nakládat s dotacemi pro sport. Mělo tedy podle něj jít o jakýsi lobbing. Policie má nahrané jejich hovory.

Policie ve středu zasahovala na ministerstvu školství v pražské Karmelitské ulici a také v sídle FAČR na Strahově, na pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní. Večer policie rovněž zapečetila tři kanceláře v sídle České unie sportu.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové byli v souvislosti se státními dotacemi obviněny tři osoby a jedna právnická osoba ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme