Námitka přišla ‚klasicky na poslední chvíli‘. Odvolací senát vyměnil soudce kvůli poznámce v e-mailu

Odsuzující verdikt nad dívkou, která bezdůvodné spustila hasicí systém v pražském Národním muzeu, neplatí. Rozhodnutí, jež Maye Lukové ukládalo čtrnáctiměsíční podmínku a povinnost uhradit škodu 1,7 milionu korun, zrušil odvolací senát, uvedl soudce Ondřej Lázna. Odvolací soud mu kauzu rovnou odebral, dodal. Po prostudování spisu totiž dospěl k závěru, že Lázna je podjatý vůči dívčinu obhájci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Za zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení hrozí při způsobení značné škody rok až šest let vězení. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Luková záměrně spustila hasicí zařízení v jednom z výstavních sálů muzea v březnu 2022. Do prostoru začalo ze dvou nádrží proudit 716 kilogramů speciálního plynu, který brání hoření. Systém tak ztratil schopnost plnit svůj účel a několik místností s exponáty muzea přišlo o ochranu před požárem.

Za zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení hrozí při způsobení značné škody rok až šest let vězení, Lázna se letos v únoru rozhodl pro podmíněný trest s tříletou zkušební dobou.

Nejvyšší soud zamítl dovolání aktivisty. Ten se pokusil strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Číst článek

„Městský soud v Praze rozsudek zrušil a rovnou věc přikázal jinému senátu. To se mi ještě nikdy nestalo,“ sdělil v pondělí Lázna, který působí u Obvodního soudu pro Prahu 1. Odvolací senát podle něj vyšel z e-mailu, v němž Lázna napsal přizvanému soudnímu znalci, že obhájcova námitka přišla „klasicky na poslední chvíli“.

Duševně nemocná?

Obhájce se u hlavního líčení snažil prokázat, že dívka je duševně nemocná, což ale vyvrátil ústavní posudek z bohnické psychiatrické léčebny. Podle advokáta byl tento revizní posudek podjatý. Státní zástupkyně se ve shodě s autory revizního posudku domnívá, že dívka byla při činu příčetná.

Dva dny před incidentem totiž Lukovou propustili z krátkodobé hospitalizace na psychiatrii, kde dostala injekci, která do těla uvolňuje látku zabraňující bludům. Podle státní zástupkyně dívka zřejmě neměla primárně v úmyslu způsobit muzeu škodu, ale jednala bez uvažování o následku, což zapadá do její poruchy osobnosti.

Při vrácení věci k novému projednání umožňuje trestní řád odvolacímu senátu, aby zároveň nařídil projednání a rozhodnutí v jiném složení senátu soudu prvního stupně. Takový krok ale není běžný a přistupuje se k němu spíše až při opakovaném vrácení věci pro nerespektování pokynů odvolacího soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme